وبلاگ

نیت؛ ساده‌ترین راه برای رسیدن به بالاترین مقامات معنوی

این هنر “نیت” است که یک کاری را ارزشمند کند یا بی ارزش. پای ریا اگر در میان باشد خیلی از عبادتها “هیچ” است… نیت گمشدۀ ما است در زندگی دنیا! نیت توی دنیا آنچنان ارزش ندارد . اما پروردگار عالم، می‌فرماید با نیّت به سمت من سفر کن. چی می‌خواهی؟ … در این مقاله قصد داریم تا راجع به ساده ترین راه برای رسیدن به مقامات بالای معنوی صحبت کنیم.

 

راجع به اهمیت نیت!!

نیت کسی اگر خدمت به خلق خدا باشد محل کارش می شود مسجد و کارش می شود عبادت. کسی هم ممکن است ساعتها در مسجد به خاطر شنیدن یک “احسنت” قرآن دست بگیرد و تکان تکان بخورد و بهره ای نبرد. در ترازوی خدا خلوص نیت را اندازه می گیرند. یک نمونه اش را از قرآن کریم بخوانیم. در مورد انفاق است. مقایسه کرده است کسانی که برای رضای خدا انفاق می کنند با کسانی که برای تظاهر و ریا بخشش می کنند.

 

در مورد ریاکارها می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى کَالَّذِی یُنْفِقُ مَالَهُ رِئَاءَ النَّاسِ وَلَا یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ صَفْوَانٍ عَلَیْهِ تُرَابٌ فَأَصَابَهُ وَابِلٌ فَتَرَکَهُ صَلْدًا لَا یَقْدِرُونَ عَلَى شَیْءٍ مِمَّا کَسَبُوا وَاللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ ﴿۲۶۴﴾ سوره بقره

«اى کسانى که ایمان آورده‏اید! بخششهاى خود را با منت و آزار، باطل نسازید. همانند کسى که مال خود را براى نشان دادن به مردم، انفاق مى ‏کند و به خدا و روز رستاخیز ایمان نمى ‏آورد. کار او همچون قطعه سنگى است که بر آن، قشر نازکى از خاک باشدو بذرهایى در آن افشانده شود و رگبار باران به آن برسد و همه خاکها و بذرها را بشویدو آن را صاف و خالى از خاک و بذر رها کند. آنها از کارى که انجام داده ‏اند، چیزى به دست نمى‏ آورند؛ و خداوند، جمعیت کافران را هدایت نمى‏ کند»

 

و در مورد آدمهای خوش نیت می فرماید:

وَمَثَلُ الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَتَثْبِیتًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ کَمَثَلِ جَنَّهٍ بِرَبْوَهٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُکُلَهَا ضِعْفَیْنِ فَإِنْ لَمْ یُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ ﴿۲۶۵﴾ سوره بقره

«و حکایت کسانى که اموالشان را براى طلب خشنودى خدا و استوار کردن نفوسشان انفاق مى‏ کنند، مانند بوستانى است در جایى بلند که بارانى تند به آن برسد، در نتیجه میوه‏ اش را دو چندان بدهد، و اگر باران تندى به آن نرسد باران ملایمى برسد [و آن براى شادابى و محصول دادنش کافى است‏] و خدا به آنچه انجام مى ‏دهید، بیناست»

 

نقش والای نیّت

دین، روی موضوع نیّت و انگیزه ی عمل تکیه ی جدّی دارد. یک فرق اساسی بین قانون های بشری با قانون الهی همین موضوع نیّت است. در قانون بشری تمام توجّه، روی کار و عمل است و نیّت و انگیزه اصلاً به حساب نمی آید. مثلاً باید مالیات به دولت بپردازی، حالا راضی باشی یا نباشی. سرباز در شرایط لازم باید به میدان جنگ برود چه با رضا و رغبت و چه با عدم رضا و کراهت. امّا در قانون الهی تمام توجّه، روی نیّت و انگیزه ی کار است. دین، تنها روی خودِ عمل حسابی باز نمی کند؛ بلکه به حساب نیّت، برای عمل ارزش قائل می شود.

دین می گوید: اگر انفاق مال، تحت عنوان خمس و زکات و… انجام می دهی باید نیّتِ امتثالِ امر خدا داشته باشی وگرنه در نزد خدا مقبول نخواهد بود. اگر به میدان جنگ می روی باید تحتِ عنوان جهاد فی سبیل الله و اطاعت فرمان خدا بروی وگرنه ارزشی نخواهد داشت و احیاناً قتیل الحمار و مهاجر امّ قیس حساب خواهی شد.
حدیث مشهوری که از نظر اهل تحقیق، متواتر و قطعی الصّدور است در این باب از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم منقول است: مرحوم نراقی قدس سره در جامع السّعادات درباره ی این حدیث می فرماید: هو أوّلُ ما یُعلِّنونَهُ أولادهم؛ «این حدیث اوّلین مطلبی بود که گذشتگان و افراد متدیّن به فرزندانشان یاد می دادند[و مراقب بودند که آنها در کنار قرآن این حدیث را نیز یاد بگیرند و بفهمند].» و کانُوا یقولونَ أنّهُ نصفُ العلم؛ «و می گفتند: این حدیث نصف علم است [یعنی علمی که یک مسلمان باید آن را فرا گیرد نصف آن، مضمون این حدیث است].» و این بیانگر اهمیّت این کلام نورانی است که فرموده: (إنّما الاعمالُ بالنِّیّاتِ و لِکلِّ امرئٍ ما نَوی)؛

«همانا [ارزش] اعمال ، بسته به [ارزش نیّت هاست و هر کسی همان عایدش می شود که در نیّت داشته [و برای رسیدن به آن، کاری را انجام داده است].»

البته، منظور از نیت این نیست که انسان انگیزه خود را از انجام اعمال به زبان یا ذهن بیاورد و مثلا بگوید: من این کار را براى خدا انجام مى‏دهم، بلکه منظور این است که انگیزه واقعى انسان از انجام عمل، رضاى خدا ی باشد.

 

برای هر چه نیت کنیم ، به همان خواهیم رسید !

علامۀ مجلسی پرکارترین عالم عالَم تشیّع است. از یک عارف صاحبدل بینایی پرسیدند خب شما علّت خیلی از مسائل را می‌توانی به اذن خدا بفهمی، علامۀ مجلسی چی شد شد علامۀ مجلسی؟
گفت صبر کن نگاه کنم. یک نگاه کرد با آن نگاه‌هایی که آنها دارند. برگشت گفت لبخند می‌زد، گفت پدر علامۀ مجلسی داشت نماز شب می‌خواند، یک دفعه‌ای بچه‌اش همین علامۀ مجلسی توی گهواره یک تکانی خورد بیدار شد گریه کرد. این هم توی قنوت نماز شب بود حال خوشی داشت. گفت خدایا این بچۀ ما هم به درد شما بخورد. قبول است.

نیت گمشدۀ ما است در زندگی دنیا! آقا من نیت کردم همۀ مستأجرها را پولدار بشوم خانه‌دار بکنم. می‌گویم برو بابا، تو هم خیالات برت داشته. تمام شد!

نیت توی دنیا ارزش ندارد آنچنان. اما پروردگار عالم، می‌فرماید با نیّت به سمت من سفر کن. چی می‌خواهی؟ یک دفعه‌ای بگو دویست هزار شهید مملکت ما داده. ثواب ببرند از قدم‌ها. بلااستثنا ثواب می‌برند! ایمیل می‌شود برایشان، پیامک می‌شود برایشان. ممنون ممنون. سیصد هزار شهید بیایند از تو تشکر کنند کوه نور می‌شوی.

 

شما فکر کردید آقای بهجت چی‌کار کرده به اینجا رسیده؟

به خدا قسم فقط نیت. امام را دیدی تاریخ را تغییر داد؟ فقط نیت کرده بود خدایا! من بتوانم مسیر تاریخ را عوض کنم. قبول! قبول آقا روح الله.
هر کی به جایی نرسیده یقیناً نخواسته، یقیناً کم خواسته، یقیناً در لحظه‌های حساس عمیقاً نخواسته! بخواه. این جلسه‌ها، این راه می‌دانی برای چیست؟ یک لحظۀ نورانی یک دفعه‌ای بگویی آ خدا! چیه عزیز؟ بگو بگو! همین الآن سیم وصل است بخواه ازش! عالم را تغییر می‌دهد با خواستۀ تو!
این آن بدبختی بزرگ ما است که از دلمان کم استفاده می‌کنیم. بعد شیطان هم می‌آید همین‌جا، می‌گوید می‌خواهی نماز بخوانی بخوان، هر کار خوبی می‌خواهی بکنی انجام بده، دلت را فقط خوب نکنی ها!
شیطان اینجا وایستاده. تا دلت را می‌خواهی خوب کنی، می‌گویی ببین!
حالا عارف شدی برای ما.
الکی چه خیالاتی برت داشته.
و مای بیچاره این سوءظنّی که شیطان ایجاد می‌کند را می‌پذیریم ساکت می‌شویم. لال می‌شویم! ابلیس خراب می‌کند تو هم عقب‌نشینی می‌کنی. تو حق نداری عقب‌نشینی کنی. تو نظرت برای خدا مهم است. تو نیّت‌ات برای خدا مهم است. تو اینکه چی می‌خواهی برای خدا مهم است.

 

نتیجه‌گیری

هر کی به جایی نرسیده یقیناً نخواسته. تو اهمیت داری. یقیناً کم خواسته. خدا عالم را برای تو آفریده. هر چی هم ندهد اینجا رو نکند آن دنیا. هی می‌گویی خدا! می‌خواهم دارا بشوم کلّ این مسیر همه را غذا بدهم یک روز برای اربعین حسین تو. می‌بینی خدا یک‌وقت به تو نمی‌دهد. بچه‌ات، نوه‌ات اینجوری می‌شود. خدا دل مؤمن مکانش است! عرش‌اش است! تو را ساخته برای این قلبت!

در قرآن دارد، برگشت گفت خدایا این بچۀ من نذر تو. خدا قبول. بچه‌اش دختر شد. گفت آخر دختر که آخر من دختر که نمی‌توانم نذر شما بکنم. می‌خواستم پسر باشد بتواند یک خدمت درست و حسابی بکند.
خدا فرمود تو دیگر چی‌کار به بقیه‌اش داری دیگر؟ گفتی بچۀ من نذر تو. باشد. بچه‌اش شد حضرت مریم، مادر حضرت عیسی.
بخواه از خدا. بگو خدا برای من کم نگذار. من نمی‌خواهم برایم کم بگذاری. اگر خیاط هستی، اگر آهنگر هستی، اگر عالم هستی، هر کی هستی باش. نیتت را صاف کن با نیت کار کن، با نیّت. نظر شما درباره‌ی نیت چیست؟ نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

منبع: بیان معنوی

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link