وبلاگ

۹ اصل پرتقالی در کارآفرینی

۹ اصل پرتقالی در کارآفرینی

اکثر افراد زمانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری را دارند مدل اولیه موفقی از آن کسب‌وکار، ندارند و فقط کار را شروع می‌کنند… پیشنهاد ما این است که قبل از شروع کار این ۹ اصل اساسی را مطالعه کنید!

اکثر افراد زمانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری رادارند مدل اولیه موفقی از آن کسب‌وکار ندارند و فقط کار را شروع می‌کنند، این‌یکی از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین اشتباهات در عرصه کارآفرینی و کسب‌وکار است.
ازنظر ما نداشتن مدل اولیه در کسب‌وکار مانند آغاز ساخت یک ساختمان بدون نقشه قبلی است، بر مبنای همین مسئله و ضرورت طراحی مدل اولیه‌ی کسب‌وکار «هَدَفِ‌مَن» ۹ نکته کلیدی در حوزه کارآفرینی را تحت عنوان مقاله ۹ اصل پرتقالی برای کارآفرینی به شما معرفی می‌نماید.

کارآفرین می‌پرسد: چگونه باید کسب‌وکار بچرخد؟

اما متخصص می‌پرسد: چه‌کاری باید انجام شود؟

 

1. محصول شما مدل ارائه کالای شماست

دیدگاه کارآفرینی به ما می‌گوید این کالا و نوع کار نیست که دارای اهمیت است، بلکه ظاهر و نحوه عملکرد کسب‌وکار و همچنین تعهد به انجام آنچه لازم است توسط آن کسب‌وکار صورت گیرد، مهم است.

 

2. عاشق کسب‌وکار خود باشید

به ما یادآوری می‌کند که یک کارآفرین باید عشق بیش‌ازحدی به کسب‌وکار خود داشته باشد. چیزی که متأسفانه در بیشتر افراد به هنگام شروع یک کسب‌وکار دیده نمی‌شود.

 

3. نیاز مشتری را شناسایی کنید و طبق آن عمل کنید

کارآفرین کسب‌وکار را دستگاهی در نظر می‌گیرد برای مرتفع کردن نیاز مشتریان و درنتیجه کسب سود، اما متخصص کسب‌وکار را به‌عنوان مکان کسب‌وکارش در ذهن خود تجسم کرده سپس کار خود را مطابق با آنچه در ذهن دارد راه‌اندازی و تطبیق می‌دهد.

 

4. هرگز مرتکب چنین اشتباهی نشوید

اشتباه رایج در مورد متخصص این است که او ابتدا کارش را شروع می‌کند و بدون داشتن هدف مشخصی به سمت آینده‌ای مبهم حرکت می‌کند و امیدوار است بتواند همان‌طور که اکنون کسب‌وکارش را کنترل و مدیریت می‌کند در آینده هم همین توانایی را داشته باشد؛ البته این اتفاق هیچ‌گاه نخواهد افتاد.

 

5. تعیین هدف مشخص اولین قدم برای راه‌اندازی کسب‌وکار

کارآفرین هدف نهایی کارش را در ذهنش تجسم کرده سپس با توجه به آن به طراحی جزئیات کار می‌پردازد، اما متخصص بدون تعیین هدف و برنامه‌ریزی صحیح؛ جزئیات کار را در ذهنش تجسم می‌کند و می‌خواهد با کنار هم قرار دادن این جزئیات به موفقیت دست یابد.

 

6. نسبت به محیط پیرامون خود خوش‌بین باشید

البته این به معنای سهل‌انگاری نیست کارآفرین در راستای رسیدن به موفقیت عناصر جهان را منسجم و یکپارچه می‌داند اما متخصص سر گردن آن را ازهم‌گسیخته و پراکنده می‌بیند.

 

7. بر اساس هدف خود برنامه‌ریزی کنید و متناسب با آن تلاش و فعالیت کنید

کارآفرین با حرکت در مسیر و با برنامه‌ای مشخص* دنیای امروزش را مطابق با رؤیاها و اهداف دیروزش ساخته * یعنی او با حرکت در این مسیری از قبل تعیین‌شده، روزبه‌روز به هدف موردنظر خود و آینده‌ای بهتر نزدیک می‌شود… اما متخصص مانند پاروزنی سرگردان در دریای بی‌کران از دنیای امروز شروع می‌کند و به‌سوی فردایی می‌رود که نامعلوم است.

 

8. هرچقدر که امروز روی طراحی دستگاهی دقیق و کارآمد تلاش کنید، به‌تناسب فردای بهتری برای خود و کسب‌وکارتان رقم خواهید زد

ازنظر کارآفرین، کسب‌وکار همچون شبکه‌ای از عناصر ادغام‌شده در یکدیگر است که حدومرزی ندارند و هرکدام درون قالب بزرگ‌تری قرارگرفته‌اند و با یکدیگر همکاری می‌کنند. طوری که منجر به نتیجه مطلوب می‌شوند و روش منظم و قاعده‌مندی را برای انجام دادن کسب‌وکار به وجود می‌آورند. دقیقاً مانند یک ساعت، کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و دقیق هر یک از عناصر در عین اینکه وظیفه منحصربه‌فرد خود را انجام می‌دهد، کاملاً با سایر اجزا هماهنگ می‌باشد. هر اقدامی که در این شبکه رخ می‌دهد حتی اگر ازلحاظ کمی قابل‌اندازه‌گیری نباشد ازلحاظ کیفی قابل‌سنجش و محاسبه است. یک استاندارد برای این نوع کسب‌وکار تعریف‌شده، یک الگو و یک‌راه که قابل انطباق باکارهای روزانه باشد و بتوان آن را هرروز موردسنجش قرارداد. این کسب‌وکار طبق قوانین و اصولی که با صراحت بیان‌شده‌اند عمل می‌کند و نحوه اجرای آن مشخص و قابل‌شناسایی است.

 

9. اگر به آینده‌ی شغلی خود اهمیت می‌دهید این‌گونه نباشید…

‌الف) بدون علاقه و انگیزهدیدگاه متخصص نسبت به دیدگاه کارآفرین محدود‌تر، بسته‌تر و منحصر به انجام دادن کار است درنتیجه کسب‌وکار متخصص بسیار سخت و طاقت‌فرسا، بدون هیجان و غریبه با دنیای گسترده بیرون است. کسب‌وکار متخصص رفته‌رفته به آنکه موجب پیشرفت و ترقی‌اش شود باعث افول و برگشت به عقب شده و روزهای کاری‌اش یکنواخت می‌شود.‌

ب) بدون هدف و برنامه‌ریزیمتخصص فقط برای آنکه کاری انجام داده باشد سرکار می‌رود و هیچ‌گونه هدف والایی ندارد و تنها به کاری که قرار است به اتمام برساند فکر می‌کند. متخصص به اینکه کسب‌وکارش در چه مرحله‌ای قرار دارد و قرار است به کجا برسد اهمیتی نمی‌دهد و سعی می‌کند مدل خود را در حین کار بسازد درحالی‌که کارآفرین ابتدا مدل اولیه کسب کارش را متناسب باهدف پیش رو طراحی می‌کند و بعدازآن مشغول کار می‌شود.

نظر شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «امپراتوری کسب‌وکار در سه حرکت» را نیز مطالعه کنید و نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link