وبلاگ

کتاب زبان بدن: چگونه از طریق حرکات بدن پی به افکار دیگران ببریم؟

کتاب زبان بدن: چگونه از طریق حرکات بدن پی به افکار دیگران ببریم؟

کتاب زبان بدن: چگونه از طریق حرکات بدن پی به افکار دیگران ببریم؟ نوشته‌ی آلن پیز به عنوان کتابچه‌‌ای راهنما، به جداسازی و بررسی هر یک از مؤلفه‌های زبان و حرکات بدن می‌پردازد. آلن پیز مدیرعامل یک شرکت مشاوره‌ی مدیریت در سیدنی استرالیا است. او به تهیه و تولید کتاب‌ها، فیلم‌ها و نوار کاست‌هایی می‌پردازد که سازمان‌های بی‌شماری در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌کنند تا مهارت‌های ارتباطی را به ‌کارکنان خود تعلیم دهند. او پیش از نگارش زبان بدن، ده سال به مطالعه، مصاحبه و پژوهش پرداخته است.

 

پیشگفتار نویسنده کتاب زبان بدن:

وقتی اولین بار اصطلاح «زبان بدن» در سال ۱۹۷۱ در همایشی به گوشم خورد، آن‌قدر ذوق‌زده شدم که همان موقع تصمیم گرفتم مطالب بیشتری درباره‌اش فرابگیرم. سخنران از برخی پژوهش‌های پروفسور رِی بردوستیل در دانشگاه لوئیس‌ویل برایمان گفت که طبق آن‌ها بیشتر تعاملات انسانی با استفاده از حرکات، قیافه‌ها، طرز قرار گرفتن‌ها و فاصله‌ها صورت می‌پذیرند.

آن زمان، چند سال سابقه در فروشندگی داشتم و دوره‌های سخت و طولانی بسیاری را در فنون فروش گذرانده بودم، اما در هیچ‌کدام از آن‌ها حتی یک‌بار هم از جنبه‌های ارتباط غیرکلامی سخنی به میان نیامده بود.

طی بررسی‌هایم مشخص شد که اطلاعات کمی درباره‌ی زبان بدن وجود دارد و گرچه در برخی کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها مکتوباتی به چشم می‌خورد، بیشترشان مجموعه‌ای محدود از فرضیات افرادی بود که تجربه‌ای عملی درباره‌ی نحوه‌ی رفتار با دیگران نداشتند و اگر هم داشتند تجربه‌ای جزئی بیش نبود. منظورم این نیست که تلاش آن‌ها اهمیتی نداشته است؛ فقط آنکه کارشان آن‌قدر فنی بوده که فردی نامتخصص مانند من نمی‌توانست کاربردی از آن استفاده کند.

در کتاب حاضر، خلاصه‌ای از مطالعات پیشگامان علوم رفتاری را نیز آورده‌ام و آن‌ها را با تحقیقات مشابه‌ صورت گرفته در علومی نظیر جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، جانورشناسی، آموزش، روان‌پزشکی، مشاوره‌ی خانواده، مذاکره و فروش حرفه‌ای تلفیق کرده‌ام. این کتاب همچنین تجربیاتی از فیلم‌ها و نوارهای ویدئویی بی‌شمار خودم و دیگران در سراسر استرالیا و جهان ‌را در برمی‌گیرد. به‌علاوه، به بیان برخی از تجربیاتم طی پانزده سال گذشته از رویارویی‌ با هزاران نفر حین مصاحبه، استخدام، تعلیم، مدیریت و فروشندگی نیز پرداخته‌ام.

این کتاب به‌هیچ‌وجه در حیطه‌ی زبان بدن حرف آخر را نمی‌زند و نیز هیچ‌یک از فرمول‌های معجزه‌آسایی را در برنمی‌گیرد که در برخی کتاب‌های موجود در کتاب‌فروشی‌ها تضمین می‌شود، بلکه هدفش آگاه ساختن بیشتر خواننده از نشانه‌های غیرکلامی خود و آشکار کردن چگونگی برقراری ارتباط افراد با یکدیگر با استفاده از این واسطه است.

گرچه حرکات کمی هستند که برخی افراد به‌طور مستقل و جداگانه آن‌را انجام می‌دهند، این کتاب هرکدام از اجزای حرکت و زبان بدن را به‌طور مجزا بررسی می‌کند، به همین سبب سعی کرده‌ام تا از ساده کردن بیش‌ازحد موضوع اجتناب کنم. به‌هرحال ارتباط غیرکلامی فرایندی پیچیده است که افراد، واژگان، زیروبمی صدا و حرکات بدن بر آن مؤثرند.

همیشه افرادی هستند که دست‌هایشان ‌را با وحشت بالا می‌آورند و ادعا می‌کنند که مطالعه‌ی زبان بدن فقط روشی دیگر است که علم به‌وسیله‌ی آن می‌تواند با راه یافتن به اسرار و افکار دیگران در جهت استثمار و سلطه‌گری به کار گرفته شود. کتاب حاضر به دنبال آن است که به خواننده   بینشی گسترده‌تر برای ارتباط با دیگران ببخشد؛ به‌گونه‌ای که شاید دیگران و درنتیجه خود را بهتر درک کند. فهم چگونگی عملکرد یک مسئله، زندگی با آن‌را ساده‌تر می‌کند، حال‌آنکه ناآگاهی از آن ترس و خرافه را گسترش می‌دهد و دید ما را به یکدیگر نقادانه‌تر می‌کند. کسی که به تماشای پرنده‌ها می‌نشیند، این کار را بدین منظور نمی‌کند که بتواند را سرنگون کند و آن‌ها را نشان افتخار خود سازد؛ و البته که کسب دانش و مهارت در ارتباط غیرکلامی برای این است که رویارویی با دیگران ‌را به تجربه‌ای شورانگیز تبدیل کند.

این کتاب در ابتدا راهنمایی مؤثر برای کارکنان و مدیران فروش و مدیران اجرایی در نظر گرفته‌شده بود، اما طی ده سالی که صرف پژوهش و گردآوری‌اش شد، به‌گونه‌ای بسط یافت که هرکسی بدون توجه به پیشینه یا موقعیتش در زندگی می‌تواند آن‌را به کار گیرد تا پیچیده‌ترین رویدادهای زندگی، ارتباط چهره به چهره با دیگران، را بفهمد.

این کتاب شامل ۱۸ فصل است که هرفصل دارای چندین زیر شاخه می‌باشد. سر فصل‌های کتاب زبان بدن:

 1. چهارچوبی برای ادراک
 2. قلمروها و حریم‌ها
 3. حرکات کف دست
 4. حرکات دست و بازو
 5. حرکات دست بر صورت
 6. سنگرهای دست
 7. سنگرهای پا
 8. سایر رفتارها و حرکات متداول
 9. علامت‌های چشم
 10. علامت‌ها و حرکات مهرورزی
 11. سیگارهای برگ، سیگارها، پیپ‌ها و عینک
 12. حرکات مالکیت و قلمروداری
 13. تقلیدها و تصاویر آینه‌ای
 14. پایین آوردن بدن و مقام
 15. نشانگرها
 16. آرایش میزهای تحریر، میزها و صندلی‌ها
 17. ترفندهای قدرت
 18. مجموع حرکات

این کتاب شامل بسیاری از ویژگی‌های فنی به دست آمده از تعداد بی‌شماری از حلقه‌های ویدیویی و فیلم‌های تهیه‌ شده توسط آلن پیز (Allan Pease) و دیگران در استرالیا و خارج از کشور است. جز این، در بر دارنده‌ی برخی از تجربه‌ها و برخوردهایی است که نویسنده طی پانزده سال گذشته با هزاران نفر داشته، با آن‌ها مصاحبه کرده، آموزش داده و مدیریت کرده و کالا یا خدماتی به آن‌ها فروخته است.

کتاب زبان بدن: چگونه از طریق حرکات بدن پی به افکار دیگران ببریم؟ (Body language: how to read others’ thoughts by their gestures) نه آخرین اثر در مورد زبان بدن است و نه شامل هیچ‌ یک از فرمول‌های جادویی وعده داده شده در برخی از کتاب‌های موجود در کتاب‌ فروشی‌ها. هدف از نگارش این کتاب این است که خواننده را از علایم و نشانه‌های غیرکلامی آگاه‌تر نموده، نشان دهد افراد چگونه بدین‌ وسیله با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

آلن پیز همراه همسرش باربارا، کتاب‌های مشترکی را منتشر کرده‌ و مشاور بعضی از هنرمندان و بازیگران مطرح هالیود و همچنین مشاور رییس جمهورهای متعددی از جمله پوتین و… در حوزه رفتار غیر کلامی بوده‌ است. او از ۴ سرطان جان سالم به در برده‌ و تاکنون دو بار به ایران سفر کرده‌ است.

 

در بخشی از کتاب زبان بدن می‌خوانیم:

شعاع حباب هوا در اطراف افراد طبقه‌ی متوسط حومه‌ی شهر ساکن استرالیا، نیوزیلند، انگلستان، آمریکای شمالی و کانادا معمولا مشابه است. این شعاع را می‌توان به چهار فاصله‌ و حریم مجزا تقسیم نمود:

 1. حریم خصوصی (بین 15 و 45 سانتی‌متر یا 6 الی 18 اینچ)، از میان تمام این فاصله‌ها، این مهم‌ترین حریم است؛ چرا که فرد همچون دارایی شخصی‌اش از آن محافظت می‌نماید. تنها افرادی که از نظر احساسی به فرد نزدیک هستند، اجازه دارند وارد این فضا شوند. این افراد شامل عشاق، والدین، همسر، فرزندان، دوستان صمیمی و بستگان هستند. حریم فرعی به وسعت بیش از 15 سانتی‌متر (6 اینچ) از بدن وجود دارد که تنها در طول تماس فیزیکی می‌توان وارد این حریم شد. این منطقه، حریم خصوصی نزدیک است.
 2. حریم شخصی (بین 46 سانتی‌متر و 1.22 متر یا 18 الی 48 اینچ)، این فاصله‌ای است که در ضیافت‌های شبانه، مهمانی‌های اداری، مراسم اجتماعی رسمی و اجتماعات دوستانه حفظ می‌کنیم.
 3. حریم اجتماعی (بین 1.22 و 3.6 متر یا 4 الی 12 فوت)، این فاصله‌ای است که ما با افراد غریبه، لوله‌کش یا نجاری که مشغول انجام تعمیراتی در اطراف خانه‌مان است، پست‌چی، فروشنده‌ی محل، کارمند جدید در سر کار و افرادی که شناختی کامل از آن‌ها نداریم، حفظ می‌کنیم.
 4. حریم عمومی (بیش از 3.6 متر یا 12 فوت)، هنگامی‌ که گروهی عظیم از افراد را مورد خطاب قرار می‌دهیم، این فاصله‌ی مناسبی است که با اختیار خود آن را حفظ می‌کنیم.

دست دادن، دست دادن یادگار عصر غارنشینی است. هر گاه افراد غارنشین همدیگر را ملاقات می‌کردند، بازوان‌شان را در هوا نگه می‌داشتند و کف دست‌شان را در معرض دید قرار می‌دادند تا نشان دهند هیچ نوع اسلحه‌ در دست‌شان نیست یا مخفی نکرده‌اند. این حرکت طی قرن‌ها اصلاح شده، تبدیل به حرکت‌هایی مانند بالا بردن دست در هوا و قرار دادن کف دست روی قلب شد و به این ترتیب، حرکات گوناگون دیگر نیز ابداع شد. شکل نوین این آداب احوال پرسی قدیمی، قفل نمودن و تکان دادن دست است که در اغلب کشورهای انگلیسی زبان، هم در احوالپرسی آغازین و هم حین خداحافظی، انجام می‌شود. دست‌ها معمولا پنج الی هفت مرتبه حرکت داده می‌شوند.

آیا تجربه‌ای از خواندن یا مرور این کتاب داشته‌اید؟ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «معرفی کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن» را نیز مطالعه کنید و نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link