وبلاگ

خلاصه کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر

خلاصه کتاب تئوری انتخاب اثر ویلیام گلسر

در این مقاله یکی دیگر از کتاب‌های معروف و مشهور حوزه‌ی موفقیت را معرفی می‌کنیم که نویسنده با مطرح کردن یک فرضیه با نام تئوری انتخاب، سعی دارد به ژن‌های شگفت انگیزی که درون یک انسان وجود دارد بپردازد.

 

کتاب تئوری انتخاب یکی از کتاب‌های بسیار خوب در حوزه‌ی موفقیت است که توسط روانپزشک ویلیام گلسر نوشته شده است و خود او نیز برای اولین بار این تئوری را مطرح کرد. وی در این کتاب بسیار تاکید می‌کند که رفتار درونی ما بسیار در زندگی ما تاثیر گذار است و باید از رفتار رضایت بخش در زندگی خود استفاده کنیم. اسمی که در ابتدا برای این کتاب انتخاب شد « تئوری کنترل » نام داشت که گلسر در سال ۱۹۹۶ اسم این کتاب را به « تئوری انتخاب » تغییر داد.

 

تئوری انتخاب چیست؟

گلسر برای اولین بار این تئوری را مطرح کرد و معتقد بود که ذهن ما، بی‌وقفه ما را تشویق می‌کند که به رفع ۵ نیاز موجود در ژن‌های خود بپردازیم. نیازهایی شامل: عشق و تعلق داشتن، قدرتمند بودن، آزاد بودن، تفریح کردن و زنده ماندن. در اصل این تئوری ادعا می‌کند که برای تشویق‌ها و تنبیه‌ها انگیزه درونی داریم نه انگیزه بیرونی. طبق مفاهیم تئوری انتخاب، همه رفتارها هدفمند است. هر کاری که شما انجام می‌دهید بهترین تلاش شما برای آن چیزی که می‌خواهید در جا و مکان مشخص است. بدست آوردن آن چیزی که می‌خواهید تمام ۵ نیاز شما را برآورده می‌کند و باعث می‌شود در تمامی کارهای شما نیز اثر گذار باشد.

 

چه چیزی باعث تحرک ما می‌شود؟

تئوری انتخاب جایگزین رفتارگرایی و سایر روانشناسی‌های کنترلی بیرونی است. نظریه انتخاب معتقد است ما توانایی این را داریم برای زندگی خود انتخاب کنیم و کنترل کردن زندگی را تمرین کنیم به جای اینکه تشویق‌ها و تنبیه‌ها به ما شکل دهد. این نظریه به ما می‌آموزد که بیشترین انگیزه ما در لحظه‌ای هست که یک چیزی را می‌خواهیم و در نتیجه باعث ایجاد و حفظ روابط مثبت با دیگران برای ایجاد یک دید مشترک تاکید می‌کند.

 

تئوری انتخاب : جهان کیفیت

هر یک از ما برای خودمان یک دنیایی از کیفیت منحصربفرد ایجاد می‌کنیم که منبع همه‌ی انگیزه‌ها است.

در حالی که نیازهای اساسی ما نمایانگر « طبیعت » است، جهان کیفیت نیز « رشد » را به ما نشان می‌دهد. همانطور که زندگی خودمان را می‌گذرانیم و با دیگران تعامل می‌کنیم، در واقع در حال ساخت جهانی با کیفیت بی نظیر که شامل مردم، فعالیت‌ها، ارزش‌ها و عقاید است، هستیم. تمام آن چیزی که ما در جهان کیفیت خود قرار می‌دهیم نیازمند مثبت بودن است. به عنوان مثال: من عاشق این افراد هستم، وقتی در صحنه آواز می‌خوانم، احساس قدرت می‌کنم.

 

تئوری انتخاب : واقعیت و درک کردن

حتی اگر همه‌ی ما در دنیای واقعی زندگی کنیم، تئوری انتخاب ادعا می‌کند که آنچه اهمیت دارد درک ما از واقعیت است.

ما بر اساس آنچه که از واقعیت درک می‌کنیم رفتار می‌کنیم، ممکن است درست باشد و یا غلط. تئوری انتخاب اظهار می‌کند اطلاعاتی که ما با درک از واقعیت بدست می‌آوریم از سه فیلتر مجزا عبور می‌کند. فیلتر حسی، فیلتر دانش، فیلتر مقدار. به خاطر این سه فیلتر، ممکن است دو یا چند نفر شاهد یک واقعه یکسان باشند یا در یک فعالیت یکسان شرکت کنند و در آخر برداشت‌هایی متفاوتی داشته باشند.

 

۱۰ اصل از نظریه انتخاب

 1. تنها کسی که رفتارش را کنترل می‌کنیم خودمان هستیم.
 2. تنها چیزی که می‌توانیم به شخص دیگری انتقال دهیم اطلاعات است.
 3. تمام مشکلات روان شناختی در دراز مدت،مشکلات ارتباطی هستند.
 4. مشکل رابطه همیشه بخشی از زندگی ماست.
 5. اتفاقی که در گذشته رخ داده است با آنچه امروز انجام می‌دهید ارتباط دارد اما فقط می‌توانیم نیازهای خود را برآورده کنیم تا در آینده نیز از آن‌ها رضایت داشته باشیم.
 6. ما فقط می‌توانیم با تصاویر راضی کننده در دنیای کیفیت نیازهایمان را برآورده سازیم.
 7. کلیه رفتارها یک رفتار کلی است و از چهار مولفه تشکیل شده است : بازیگری، تفکر، احساس و فیزیولوژی.
 8. تمام رفتارهای کل انتخاب می‌شوند اما ما فقط توانایی کنترل بر اجزای بازیگری و تفکر را داریم.
 9. ما فقط می‌توانیم احساس و فیزیولوژی خود را به طور غیر مستقیم از طریق نحوه انتخاب عمل و تفکر کنترل کنیم.
 10. تمام رفتارهای کل توسط افعال طراحی می‌شود و توسط بخشی که بیشترین تشخیص را دارد نامگذاری می‌شود.

 

مدرسه‌ها و کلاس‌های درسی که تئوری انتخاب را اعمال می‌کنند، سه ویژگی زیر را به اشتراک می‌گذارند:

 • اجبار به حداقل می‌رسد. معلم‌ها به جای اینکه تلاش کنند تا با استفاده از تشویق‌ها و تنبیه‌ها یک رفتاری از دانش آموز دریافت کنند، می‌توانند روابط مثبتی با آن‌ها ایجاد کنند و آن‌ها را بدون اجبار اداره می‌کنند. اجبار هرگز کیفیت را القا نمی‌کند.
 • روی کیفیت متمرکز شوید. معلمان انتظار دارند که دانش آموزان به مفاهیم تسلط داشته باشند و آن‌ها به گرفتن امتحان مجدد ترغیب می‌کنند. آن‌ها این کار را ادامه می‌دهند تا زمانی که دانش آموزان کیفیت و صلاحیت خود را نشان دهند. یادگیری می‌تواند عمیق باشد اگر از طریق توانایی استفاده از آنچه آموخته شده است، نشان داده شود.
 • خود را ارزیابی کنید. یکی از موارد مهم در تئوری انتخاب، ارزشیابی خود است. با دادن اطلاعات مفید، دانش آموزان عملکرد روتین خود را بررسی می‌کنند که باعث می‌شود مالکیت بیشتری در یادگیری خود کسب کنند. ترغیب دانش آموزان به ارزیابی خود، باعث افزایش مسئولیت آن‌ها می‌شود و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا اهداف را دنبال کنند تا یک تصمیم گیرنده ماهر شوند.

 

بهترین ترجمه کتاب تئوری انتخاب

یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب برای انتشارات سایه سخن است که توسط دکتر علی صاحبی ترجمه شده است. نظر شما از خواند این خلاصه کتاب چیست؟ در زیر همین پست نظرات خودتان را برای ما بنویسید. همچنین در بخش معرفی خلاصه کتاب ها بهترین کتاب‌های حوزه کسب و کار و موفقیت معرفی شده است که می‌توانید آن‌ها را نیز مطالعه کنید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link