تبدیل فروشگاهی گمنام به برندی جهانی

تبدیل فروشگاهی گمنام به برندی جهانی

امتاز

فیلیپ گرین میلیاردر بریتانیایی مالک چند فروشگاه بزرگ در بریتانیا است. معروف‌ترین این فروشگاه‌ها British Home Store است که آن را به‌طور خلاصه BHS می‌نامند. فروشگاه دیگر فیلیپ Arcadia Group است. او چندی پیش هم برای در اختیار گرفتن فروشگاه عظیم Marks and Spencer معروف به M&S اقدام کرد.

تبدیل فروشگاهی گمنام به برندی جهانی

این فروشگاه یکی از معروف‌ترین مارک‌ها درزمینهٔ تولید لباس را در اختیار خود دارد. در حقیقت M&S به لحاظ فروش بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای بریتانیا به شمار می‌رود. اجناس اصلی که در این فروشگاه عرضه می‌شود، بیشتر پوشاک و موادخوراکی است.

دفتر اصلی این شرکت از قدیم در خیابان بیکراستریت لندن بوده است. جایی که در زمان جنگ جهانی دوم مقامات انگلیسی برای کنترل و برنامه‌ریزی جنگ از آن دفاتر استفاده می‌کردند. البته M&S در سال ۲۰۰۴ اقدام به ایجاد دفتر جدید در پدینگتون لندن کرد. اولین شعبه این فروشگاه در آسیای مرکزی در دهه ۱۹۶۰ و در شهر کابل افغانستان تأسیس شد.

داستان برند: KFC و فرمول سری کلنل سندرز در سن بازنشستگی

در قرن بیستم، این فروشگاه تأکید خود را بر کیفیت گذاشت و صرفاً از طریق فروش کالاهای باکیفیت انگلیسی مشتری خود را جذب می‌کرد و قیمت بالای اجناس بانام M&S گره‌خورده بود؛ اما این شرکت در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به خاطر مشکلات مالی نتوانست این روند را ادامه دهد. بااین‌حال در سال ۲۰۰۰ با توجه به تغییر و تحولاتی که در آن پدید آمد، توانست موفقیت خود را بازیابد. یکی از مؤسسان این فروشگاه مهاجری به نام مایکل مارکز بود.

فیلیپ گرین در ۱۵ مارس ۱۹۵۲ در کرویدون لندن به دنیا آمد. پدرش در حالیکه فیلیپ تنها ۱۲ سال داشت درگذشت و این پسر جنوب لندنی تمام دارایی تجاری خانواده را به ارث برد. او اولین میلیون پوند را بدین طریق به دست آورد. با مبلغ ۶۵ هزار دلار یک فروشگاه خرده‌فروش لباس جین خریداری کرد و آن را به قیمت ۳ میلیون پوند فروخت.

فروشگاه Marks and Spencer

او در سال ۱۹۹۹ زمانی تبدیل به چهره‌ای جنجال‌برانگیز شد که اعلام کرد قصد دارد فروشگاه M&S را به مبلغ ۷ میلیارد پوند خریداری کند؛ اما رخنه‌ای که در این پیشنهاد وجود داشت، باعث شد قیمت سهام این فروشگاه بالا رود و فیلیپ با توجه به مخالفت‌های هیئت‌مدیره نتواند این شرکت را از آن خود کند.

فیلیپ بااین‌وجود شرکت دیگری به نام BHS را در اختیار داشت که توانست با ایجاد تغییر و تحول در آن، آن‌را مشتری‌پسندتر کند. اینک گفته می‌شود که BHS نزدیک به یک میلیارد پوند ارزش دارد.

 فیلیپ در سال ۲۰۰۲ میلادی Arcadia Group که فروشگاه‌های معروفی چون Top Shop و Burtons را در اختیار دارد، خریداری کرد و امپراتوری لباس «گرین» را تبدیل به دومین لباس‌فروشی در بریتانیا کرد.

دو شغل خوشمزه!

 به‌هرحال بیشترین شهرت فیلیپ دگرگون کردن BHS از فروشگاه‌های سطح پایین به فروشگاه پرزرق‌وبرق، فقط در طول ۲۰ ماه است. به قول دبیر بخش اقتصادی بی‌بی‌سی اگر فیلیپ وجود نداشت روزنامه‌نگاران خود، او را می‌ساختند.

 فیلیپ آدم غیرمتعارف، رک و پولدار است. او وقت گفتن سخنان نامفهوم، آن‌چنان‌که در شرکت‌های بزرگ مرسوم است را ندارد. فیلیپ گرین موفقیت خود را مدیون تحصیلات آن‌هم درزمینهٔ علوم اقتصاد نیست، چراکه اساساً فیلیپ درس را در ۱۵ سالگی رها کرد.

فروشگاه British Home Store
  فیلیپ به تمام ۱۶۰ فروشگاه BHS توجه ویژه‌ای دارد و از اخبار آن به‌طور مرتب آگاه می‌شود. 

فیلیپ یکی از فرصت‌های BHS را موقعیت این فروشگاه می‌داند و می‌گوید که موقعیت مکانی این فروشگاه طوری است که میلیون‌ها نفر از مقابل آن عبور می‌کنند و چه چیز بهتر از آن می‌تواند باشد!

او تا سال ۲۰۰۴ ثروتی معادل ۵ میلیارد دلار داشته است. فیلیپ گرین ۶۷ ساله، در سال ۲۰۰۹ به همراه همسرش کریستینا در جدول میلیاردرهای جهان رتبه ۱۵۰ را کسب کرد. سرمایه این میلیاردر انگلیسی در این سال ۹/۴ میلیارد دلار محاسبه شد. او در حال حاضر ساکن لندن است.

پرتاب یک «راکت‌فضایی» در برابر راندن یک خودرو!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.