وبلاگ

خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

خلاصه کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت

یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌ها در حوزه‌ی کسب و کار، کتاب کار عمیق است که کال نیوپورت با هوشمندی کامل درباره‌ی عمیق شدن در یک کار و تفاوت آن با یک کار کم عمق صحبت می‌کند.

کتاب کار عمیق کتاب بسیار تاثیرگذار از کال نیوپرت است که به بالابردن بهره‌وری فردی و عمیق شدن در یک کار می‌پردازد. این کتاب به شما یاد می‌دهد که چگونه می‌توانید در کار خود عمیق شوید و چه عواملی بر روی آن تاثیر دارد. همچنین به این می‌پردازد که چگونه ما درگیر کارهای کم عمق می‌شویم که در این خلاصه کتاب سعی کرده‌ایم به موارد مهم آن اشاره کنیم.

 

کار عمیق چیست و چه تفاوتی با کار کم عمق دارد؟

کال نیوپورت در کتاب خود کار عمیق و کار کم عمق را با یکدیگر مقایسه می‌کند و با توجه به تعریف آن‌ها این کار را انجام می‌دهد. کار عمیق به کارهای با تمرکز و پرتحرک اشاره دارد که مهارت‌های شما را بهبود می‌بخشد و ارزش زیادی را در زمان کم برای شما ایجاد می‌کند. اما کار کم عمق تقریبا بر عکس عمیق کار کردن است و اشاره دارد به کارهای غیرشناختی که در آن تمرکزی نیز وجود ندارد. فرضیه این کتاب این است که عمیق کار کردن بسیار با ارزش است و خیلی زود ارزش آن نادر می‌شود. در نتیجه معدود افرادی به طور کامل آن را درک می‌کنند و اگر آن را در خود پرورش دهند و بتوانند به عنوان هسته‌ی اصلی زندگی کاری خود از آن استفاده کنند، خیلی سریع رشد و شکوفایی خواهند داشت.

 

کار عمیق نادر است اما در عین حال ارزشمند است

برای مبتدیان انتخاب یک کار کم عمق بسیار ساده‌تر است و این کارها توسط بیشتر مشاغل مورد تشویق قرار گرفته می‌شود. کارمندان با انتخاب مسیری با کمترین مقاومت ممکن این کارهای کم عمق را انتخاب می‌کنند و این کارها را نیز تحریک می‌کنند. کال می‌گوید بسیاری از افراد کاری را انجام می‌دهند که قابلیت مشاهده پذیری بالایی داشته باشد. کال نیوپورت همچنین می‌گوید:

کار عمیق سخت است و کار کم عمق آسان و در غیاب اهداف مشخص، کارهای قابل مشاهده که در اطراف کار کم عمق وجود دارند، حفظ می‌شوند.

کار چند وظیفه‌ای بارها و بارها ثابت کرده است که بهره‌وری و تمرکز را کاهش می‌دهد. شما اگر مهارت خوبی داشته باشید و تمام تمرکز خود را بر روی آن کار بگذارید، کارهای بیشتری در مدت زمان کمتری انجام خواهید که نتیجه‌ی آن این است که بهره‌وری بالا می‌رود و خروجی بیشتری تولید خواهد شد. اما در یک کار کم عمق، بهره‌وری پایین می‌آید و در مقابل آن زمان بیشتری نیز مصرف می‌شود. به طور کلی به چهار علت مهم، کار عمیق ارزشمند است:

 • تک کار بودن
 • بدون حواس‌پرتی
 • تمرکز بسیار بالا
 • قابل تعمیم در یک زمان طولانی

 

عمیق شدن در کار یک مهارت است

استفاده حداکثری از عادت کار دقیق خود نیاز به اموزش دارد و این آموزش دو هدف را برای شما بهبود می‌دهد: بهبود توانایی شما برای تمرکز بیشتر و غلبه بر تمایل شما برای حواس پرتی.

کال به دفعات در کتاب خود به این جمله اشاره می‌کند و همچنین می‌گوید توانایی انجام کارهای عمیق باید به مرور و در یک زمان طولانی تقویت شود. اگر یک تازه‌کار شروع به انجام کار عمیق کند هیچوقت نمی‌تواند به مانند فردی که ماه‌ها و سال‌ها کار کردن عمیق را انجام داده، کار کند. به عیارت دیگر عمیق کار کردن مهارتی است که باید تمرین شود. شما فقط می‌توانید نهایت انرژی خود را در روزهای اول به‌کار ببرید و آرام پیشروی کنید. زمانی که شما به مهارت خود احترام بگذارید به مرور در آن مهارت و کار عمیق می‌شوید.

 

چهار قانون کار عمیق

کار عمیق بهره‌وری شما را بالا می‌برد و بسیار ارزشمند است. بخش سخت آن در واقع انجام آن است زیرا ما به حواس پرتی عادت داریم و عموما به سمت کارهای چند وظیفه‌ای کشیده می‌شویم. برای انجام یک کار خوب و عمیق کال چهار قاون را مطرح می‌کند:

 • عمیق کار کنید: کار عمیق به علت مهارت پرتلاش ما، کاری است که اکثر ما نمی‌خواهیم انجام دهیم و افراد کمی اراده انجام این کار را دارند. برای اینکه عمیق کار کردن به عنوان اصلی در زندگی ما رقم بخورد باید روال‌هایی ایجاد کنیم که کارها را برای ما آسان‌تر و خودکارتر کند.
 • کسالت را در آغوش بگیرید: تمرکز شدید مهارتی است که باید آموزش داده شود و خارج از جلسات کار عمیق خود از تمرکز خود مراقبت کنید. اگر می‌خواهید به طور عمیق متمرکز شوید و کار کنید، مرتبا دچار دلهره می‌شوید.
 • سانه‌های اجتماعی را ترک کنید: نمونه‌ی کامل یک زندگی کم عمق، رسانه‌های اجتماعی است. اگر هر دو دقیقه احساس نیاز به پرش در شبکه‌های اجتماعی را دارید، نمی‌توانید عمیقا کار کنید. طبیعت شبکه‌های اجتماعی اعتیاد آور است و با زندگی عمیق در تناقض است.
 • کارهای کم عمق را ترک کنید: تا حد امکان از انجام کارهای کم عمق و کم ارزش مانند پاسخگویی به ایمیل‌ها، برقراری تماس تلفنی، حضور در جلسات و سایر کارهای اجتناب ناپذیر دوری کنید. اگر در مورد کار جدی هستید باید این‌ها را کنار بگذارید. به عبارت ساده‌تر نگذارید که کار کم عمق در راه کار عمیق شما قرار بگیرد.

 

به بیکار بودن سیستماتیک ارزش بدهید

استراحت منظم مغز شما باعث بهبود کیفیت کارهای عمیق شما می‌شود.

کال نیوپورت در کتاب خود به این استدلال می‌پردازد اوقات فراغت و قابل توجهی را باید به روز خود تزریق کنید. شما باید ساعاتی را از نگرانی‌های حرفه‌ای خود به دور باشید. او همچنین با سه دلیل خوب این را بیان می‌کند.

 • اوقات فراغت به بینش شما کمک می‌کند. با مشغول کردن خود با فعالیت‌های اوقات فراغت، می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید و به بینش‌های بیشتری برسید.
 • اوقات فراغت به شارژ مجدد انرژی لازم برای بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند. میزان توجه در انجام یک کار عمیق یک منبع محدود است و برای پرکردن این منبع باید مدتی استراحت کنید.
 • کارهایی که آن‌ها را با اوقات فراغت خود جایگزین می‌کنید چندان مهم نیستند. ظرفیت شما برای انجام کارهای عمیق تنها چند ساعت است و بعد از آن هر کار دیگری بخواهید انجام دهید از اهمیت کمتری برخوردار است. سعی کنید این زمان را به اوقات فراغت خود اختصاص دهید.

 

یک زندگی عمیق برای خود بسازید

زندگی عمیق برای همه نیست و نیاز به سخت کوشی و تغییرات شدید عادات شما دارد. شما باید مرتبا با حواس پرتی مقابله کنید و خود و تمرکز خود را به محدوده‌ها فشار دهید. وقت کمتری را در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی بگذرانید. برای تمامی افراد زندگی عمیق ممکن نیست و برای اکثر مردم انواع کار وجود دارد. همچنین بسیار ساده می‌توان تسلیم کارهای کم عمق شد و در مقابل آن اتلاف وقت در شبکه‌های اجتماعی.

کال نیوپورت نویسنده کتاب کار عمیق

کال نیوپورت نویسنده کتاب کار عمیق

 

نتیجه کتاب کار عمیق:

کال می‌گوید اگر شما برای به حداکثر رساندن بهره‌وری خود جدی هستید و می‌خواهید عمیق کار کنید، راه دیگری جز مواردی که ذکر می‌کند وجود ندارد و کتاب خود را با نقل قولی از وینفرد گالاگر خاتمه می‌دهد:

من زندگی متمرکز را زندگی خواهم کرد، زیرا این بهترین نوع زندگی است.

 

بهترین ترجمه کتاب

کتاب کار عمیق اثر کال نیوپورت توسط خانم ناهید ملکی ترجمه شده و بهترین ترجمه این کتاب است که توسط انتشارات نشر نوین نیز به چاپ رسیده است و شما می‌توانید این کتاب را به صورت اینترنتی نیز خریداری نمایید.

 

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link