اپراتوری کسب و کار

امپراتوری کسب‌وکار در سه حرکت

امتاز

بدون این سه اصل توسعه‌ای وجود نخواهد داشت!
ساختن نمونه اولیه کسب‌وکار یک فرآیند پیوسته است. فرآیندی که نامش توسعه کسب‌وکار است. فرآیندی که بر پایه سه اصل متمایز اما مرتبط باهم بناشده است و آن سه اصل عبارت‌اند از: نوآوری، کمّی سازی و هماهنگ‌سازی.

اپراتوری کسب و کار

تحمل شکست ویژگی بسیار مهم شرکت‌های موفق است. این درس را باید از قهرمانان آموخت. آن‌ها تلاش بسیار زیادی می‌کنند تا موفق شوند اما گاهی اوقات درنهایت با شکست مواجه می‌شوند و آن‌طور که شایسته آن‌هاست کسی قدرشان را نمی‌داند. ولی بااین‌حال آن‌ها دست از تلاش برنمی‌دارند تا اینکه بالاخره قهرمان زندگی خود و دیگران شوند و در اذهان جاودانه شوند.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

توسعه کسب‌وکار
بدون این سه اصل توسعه‌ای وجود نخواهد داشت
ساختن نمونه اولیه کسب‌وکار یک فرآیند پیوسته است. فرآیندی که نامش توسعه کسب‌وکار است. فرآیندی که بر پایه سه اصل متمایز اما مرتبط باهم بناشده است و آن سه اصل عبارت‌اند از: نوآوری، کمّی سازی و هماهنگ‌سازی.

۱-نوآوری چیست؟

اغلب مردم نوآوری و خلاقیت را یکی می‌دانند؛ اما همان‌طور که استاد دانشگاه هاروارد پروفسور تئودور لویت اشاره می‌کند، تفاوت بین خلاقیت و نوآوری همانند تفاوت بین اندیشیدن درباره‌ کاری و انجام دادن آن کار است. او می‌گوید:
«خلاقیت یعنی اندیشیدن درباره چیزهای جدید و نوآوری یعنی انجام دادن چیزهای جدید».
درواقع نوآوری‌ خود را در تغییر تعدادی از لغات، طرز برخورد و رنگ لباس کار نشان می‌دهد.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

برای مثال، در خرده‌فروشی‌ها وقتی مشتری وارد فروشگاه می‌شود فروشنده از او می‌پرسد: «می‌توانم کمکتان کنم؟» آیا تابه‌حال در مقام فروشنده این جمله را گفته‌اید؟

مشتری به فروشنده پاسخ می‌دهد: «نه متشکرم، فقط نگاه می‌کنم». آیا در مقام مشتری این جمله را هم گفته‌اید؟ البته که گفته‌اید.
در حقیقت، این‌یک اتفاق روزمره در سراسر دنیاست.

به نظر شما چرا وقتی فروشنده جواب مشتری را از قبل می‌داند، بازهم آن سؤال را می‌پرسد؟
جواب این سؤال واضح است. فروشنده در جستجوی همان پاسخ مشتری است!

اگر قرار باشد مشتری فقط نگاهی بی اندازد، پس دیگر به فروشنده نیازی نیست.
می‌توانید تصور کنید این چند کلمه چقدر فروش شمارا کاهش می‌دهد؟ حالا برای مثال در اینجا چند نوآوری ساده و مناسب را با شما مطرح می‌کنم.

به‌جای آنکه به مشتری بگویید: «سلام می‌توانم کمکتان کنم؟» این عبارت را بگویید: «آیا تابه‌حال اینجا تشریف آورده‌اید؟» جواب مشتری چه «بله» باشد یا «خیر»، درهرصورت شما می‌توانید سر صحبت را با او بازکنید؛ زیرا اگر جواب مشتری بله باشد، شما می‌توانید بگویید: چه عالی! ما برای کسانی که قبلاً ازاینجا خرید کرده‌اند فلان برنامه را
تدارک دیده‌ایم. اجازه بدهید چند دقیقه برای شما توضیح بدهم.

اگر جواب خیر باشد بازهم شما می‌توانید بگویید: «بسیار خوب ما برای کسانی که قبلاً ازاینجا خرید نکرده‌اند فلان برنامه را تدارک دیده‌ایم. اجازه بدهید چند دقیقه برای شما توضیح بدهم».
البته این پاسخ‌ها برای زمانی است که شما برنامه‌ای را برای هر دو حالت در نظر گرفته باشید.
فقط فکر کنید. شما تنها با جایگزینی یک عبارت جدید و خلاقانه و بدون صرف هیچ هزینه‌ای موفق می‌شوید فروشتان را افزایش دهید. و این بستگی به شوق و خلاقیت شما در انجام آن دارد.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

۵ نکته در مورد نوآوری

 1. نوآوری قلب هر کسب‌وکار استثنایی است. نوآوری یعنی اینکه همیشه از خود بپرسید: چه چیزی مانع می‌شود تا مشتری من نتواند خواسته‌هایش را از کسب‌وکار من دریافت کند؟
 2. نوآوری باید هدفمند و مطابق باسلیقه مشتری باشد. نوآوری باید همه‌چیز را برای شما در عملیات کسب‌وکار سهل و آسان کند. در غیر این صورت دیگر نوآوری نیست بلکه مشکل‌آفرین است.
 3. نوآوری مکانیسمی است که از طریق آن کسب‌وکار خود را در فکر مشتری متمایز می‌سازید و شخصیت خود را پایه‌ریزی می‌کنید. نوآوری حاصل بررسی‌های علمی صورت گرفته در مورد نیازهای فعلی مشتریان است و آنچه ممکن است آن‌ها در آینده بدان محتاج باشند.
 4.  اگر در حین انجام کار از خود بپرسید: «بهترین راه برای انجام این کار چیست؟» مهارت خود را پرورش داده‌اید. شاید نتوانید در مراحل نخست بهترین راه را پیدا کنید؛ اما زمانی که مدام این سؤال را از خود بپرسید، یقیناً روشی کشف خواهید کرد که از روش کنونی شما مؤثرتر است. این روش مؤثر جدید همان نوآوری است که موجب می‌شود شرکتتان جان تازه‌ای بگیرد.
 5. تا زمانی که به نوآوری توجه شود و کارمندان به حفظ آن ترغیب گردند کسب‌وکار شما بیشتر توسعه می‌یابد و به‌نوبه خود به هرکسی که با شرکت در ارتباط است ــ کارمندان، مشتریان، تأمین‌کنندگان و وام‌دهندگان ــ انرژی مضاعفی می‌بخشد. در شرکتی که نوآوری موردتوجه قرار می‌گیرد تمام افراد آن شرکت رشد می‌کنند.نوآوری خصلت افراد (خلاق، صبور و هدفمند) است.

دو شغل خوشمزه!

۲-کمی سازی

نوآوری به‌تنهایی راه به‌جایی نمی‌برد و برای آنکه مؤثر واقع گردد بایستی ازلحاظ کمی ارزیابی شود. بدون کمّی سازی چگونه می‌توانید بفهمید آیا نوآوری‌تان مفید بوده یا خیر؟ با استفاده از کمّی‌ سازی تأثیر نوآوری مشخص می‌شود.

برای مثال، اگر از چند صاحب کسب‌وکار کوچک بپرسید که دیروز چند فرصت فروش داشته‌اند به شما قول می‌دهم ۹۹ درصد آن‌ها نمی‌دانند.
متأسفانه کمّی سازی در اکثر کسب‌وکارها موردتوجه قرار نمی‌گیرد و این ضرر بسیاری به آن‌ها می‌رساند!

کمی سازی چیست؟
بطور خلاصه کمی سازی به فرآیندی گفته می‌شود که تأثیرات نوآوری در میزان پیشرفت یک کسب‌وکار را با گذشته مقایسه می‌کند دربیانی دیگر برآورد ارزش دقیق نوآوری شما و اینکه چه نوع بهبودی در سیستم کسب‌وکار به وجود آورده، وابسته به اعداد و ارقام کسب‌شده از اصل مهم کمّی سازی است.

همان‌طور که گفته شد تعداد بسیار کمی از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک کمّی سازی را موردتوجه قرار می‌دهند، حتی آن‌هایی که اعتقاددارند نیز این مسئله را جدی نمی‌گیرند؛ بنابراین اگر شما به آن اهمیت دهید از همه آن‌ها پیشی می‌گیرد. بایستی در آغاز مرحله توسعه کسب‌وکار بر روی کمّی سازی تأکید زیادی شود.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

هر چیزی که در ارتباط با کسب‌وکار شماست باید به‌صورت کمی درآید. منظور من همه‌چیز است.
مثلاً هرروز خودتان به‌تنهایی چه تعداد مشتری را می‌بیند؟
و هرروز چه تعداد در مورد کار با شما تماس می‌گیرند؟

چه تعداد قیمت می‌پرسند؟
چه تعداد قصد دارند چیزی از شما بخرند؟
از کالای ایکس چه تعداد هرروز فروخته می‌شود؟

در چه موقع از روز آن‌ها فروخته می‌شوند؟
کدام روزها جزو شلوغ‌ترین روزهاست؟
چقدر شلوغ است؟
و موارد دیگر.

با مرور این سؤالات رفته‌رفته شما و کارمندانتان کل کسب‌وکار را به‌صورت کمی می‌بیند؛ و هر چیزی را ازنظر کمی مورد ارزیابی قرار می‌دهید.
شما از روی اعداد و ارقام می‌توانید بفهمید آیا کسب‌وکارتان به‌خوبی پیش می‌رود یا خیر.
شما خواهید فهمید کدام ارقام نسبت به بقیه مهم‌تر هستند.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

شما همانند پزشکی که از روی عدد دستگاه فشارسنج و تعداد ضربان نبض پی به وجود یا عدم وجود بیماری می‌برد، قادرید تا از روی آمار و ارقام پی به‌سلامت یا عدم سلامت کسب‌وکارتان ببرید.
زیرا بدون وجود اعداد شما نمی‌دانید کجا قرارگرفته‌اید. چه برسد به اینکه بدانید کجا دارید می‌روید. با به‌حساب آوردن اعداد، کسب‌وکارتان معنای تازه‌ای پیدا می‌کند و مملو از احتمالاتی می‌شود که هرکدام فرصتی برای توسعه آن محسوب می‌گردد.

مشتری، ضربان قلب کسب وکار

۳- هماهنگ‌سازی

وقتی‌که شما فرآیندی ابداع می‌کنید و تأثیر آن بر روی کسب‌وکارتان را به‌صورت کمی می‌بینید، وقتی مدلی را کشف می‌کنید که از مدل قبلی بهتر کار می‌کند، وقتی پی می‌برید چگونه رضایت مشتریان، کارمندان، تأمین‌کنندگان و وام‌دهندگانتان را کسب کنید، آن‌وقت است که باید تمام این‌ها را هماهنگ کنید.
هماهنگ‌سازی، حذف آزادی عمل یا انتخاب در مرحله اجرای کسب‌وکار است.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

بدون هماهنگی هیچ‌چیزی نه برای شما و نه برای مشتریانتان قابل‌برنامه‌ریزی و پیش‌بینی نیست. اگر هر بارکاری را به‌طور متفاوت نسبت به‌دفعات قبلی انجام دهید و اگر هر کارمندی قرار باشد هر کاری را با اختیار یا انتخاب خود انجام دهد، به‌جای نظم، هرج‌و‌مرج و نابسامانی بر کارتان سایه می‌افکند.

همان‌طور که تئودور لویت در کتاب فوق‌العاده‌اش به نام بازاریابی برای رشد کسب‌وکار می‌گوید: «آزادی عمل، دشمن نظم، یکپارچگی و کیفیت است». شما در فرایند هماهنگ‌سازی متعهد می‌شوید که به نتایج به‌دست‌آمده در مرحله کمی سازی پایبند باشید قوانین طرفداران هماهنگ‌سازی و سازمان‌دهی، در تمام کسب‌وکارهایی که صاحبانشان به‌طورجدی تصمیم گرفته‌اند نتایج ثابت و قابل پیش‌بینی از کسب‌وکارشان حاصل نمایند ثابت است.
شما برای تبدیل‌شدن به یک کارآفرین برتر باید به نکات زیر توجه داشته باشید

 1.  اگر شما نتوانید کسب‌وکارتان را سازمان‌دهی کنید شما دیگر صاحب آن نیستید!
 2.  وقتی صاحب آن نباشید نمی‌توانید روی آن حساب کنید
 3. وقتی نتوانید روی آن حساب کنید، شما دیگر امتیاز گیرنده‌ای ندارید.
 4. بدون داشتن نمایندگی، نمی‌توانید، امیدوار باشید که موفق ‌شوید.

زیرا اگر صاحب نمایندگی باشید، می‌توانید کسب‌وکارتان را به‌طور متفاوتی نسبت به دیگر کسب‌وکارها انجام دهید و با به کار بردن روش‌های منحصربه‌فرد خود، را از سایر کسب‌وکارها مجزا کنید.

هماهنگ‌سازی ویروسی

اگر این روش‌های منحصربه‌فرد شما همیشه قابل تکثیر باشد می‌توانید به توسعه کسب‌وکارتان امیدوار باشید.درغیراین صورت شما دیگر صاحب کسب‌وکارتان نیستید و آنرا ازدست‌داده‌اید و زمانی که آنرا از دست بدهید از صحنه رقابت حذف می‌شوید.

هنگامی‌که مشاهده می‌کنید کارمندان شما کاری که به‌راحتی قابل پیش‌بینی است را به‌صورت غیرقابل‌پیش‌بینی در حال انجام دادنش هستند لازم است تا مسئله را هماهنگ‌سازی کنید.

سیستم توسعه کسب‌وکار چه‌کاری انجام می‌دهد؟
سیستم مسئله پیش‌بینی پذیری را با روش‌های متفاوت آسان می‌کند.

مقاله امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

تا هر زمان، هر آنچه مشتری طلب می‌کند، به شکلی یکسان در اختیارش قرار دهید.
چرا؟

زیرا اگر غیرازاین عمل کنید مشتری جای دیگری خواهد رفت. سازمان‌دهی و هماهنگ‌سازی همانند چسبی است که شما و انتظارات مشتریانتان را محکم به یکدیگر متصل می‌کند.
این همان چیزی است که شما باید در رفتار، بیان، نگاه و فکرتان موردتوجه قرار دهید تا به نتایج دلخواه دست‌یابید. زمانی هم که دیدید دیگر کاربرد ندارد نحوه ‌هماهنگ‌سازی‌تان را تغییر دهید

نکته آخر این‌که فرآیند توسعه کسب‌وکار امری پویا و جاری است. چیزی نیست که شما یک‌بار انجامش دهید و تا آخر به همان حالت عمل کند بلکه بایستی مدام روی آن کارکنید.

درآمدزایی با چیپس و شمع!
مشاهده نسخه PDF مقاله: امپراتوری کسب‌وکار در سه حرکت

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.