مکانیزم مغز انسان

مکانیزم مغز، حفظ حالت موجود است!

امتاز

همه ما بارها و بارها این برنامه رو با خودمون داشتیم که در آینده کاری رو برای تغییر و بهبود وضعیت فعلی انجام خواهیم داد، برای مثال… بعد از عید می خوام یه آدمه دیگه بشم، برای ماه آینده برنامم اینه که…از شنبه می خوام که…و از این حرف ها…
اما دلیل این موضوع چیه که ما خیلی دوست داریم تغییر کنیم و در مقابل این کار برای ما خیلی راحت نیست؟ در این مقاله به راهکارهای چگونگی این فرایند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مکانیزم مغز انسان

سیستم نتیجه گیری

ما می‌خواهیم آدم‌های جدیدی باشیم با رفتارهای قدیمی! این خنده داره…

همه‌ی ما انسان‌ها یک سیستم نتیجه‌گیری ثابت داریم، به این معنی که وقتی یک ورودی ثابت می‌دهیم، خب معلوم است که خروجی ثابتی هم دریافت خواهیم کرد. درصورتی‌که ورودی‌های خود را تغییر دهیم، خروجی متفاوتی نیز دریافت خواهیم کرد. و دلیل اینکه ما هیچ تغییری در خود ایجاد نمی‌کنیم به یک حقیقت تعجب‌برانگیز و کمی تلخ مرتبط است.

خوشبختانه همه‌ی ما مغز داریم!

مغز انسان فقط ۲ درصد وزن کل بدن انسان را به خودش اختصاص می‌دهد از طرفی ۲۰ درصد انرژی مصرفی ما توسط مغز استفاده می‌شود. هر بار که کاری را انجام می‌دهیم و یا مطلبی را می‌خوانیم بلافاصله مغز شروع به تجزیه‌وتحلیل می‌کند. در همین هنگام چندین کار بدن توسط مغز انجام می‌شود یعنی همان کارهای غیرارادی بدن مثل نفس کشیدن. مغز فرمانده بدن ماست و برای زنده ماندن به آن کاملاً نیاز داریم.

بخش نا خودآگاه مغز

بخش ناخودآگاه مغز ما تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا همیشه در وضعیتی که هستیم بمانیم، درواقع وضع موجود را حفظ کنیم و تغییر نکنیم. چون برای انجام هر فعالیتی، تلاش می‌کند با ساختن مسیر عصبی، عادتی را در ما به وجود بیاورد و ذخیره کند.

برای همین وقتی رفتاری را یاد می‌گیریم با تکرار و تمرین مداوم آن کار، بعد از گذشت چند ماه ملکه ذهن ما می‌شود درواقع مسیر عصبی آن در ذهن ما ساخته‌شده است. مثل رانندگی و یا یادگرفتن موسیقی و…

کار مغز حفظ حالت موجود است!

یعنی کارش این است که: شمارا ثابت اینجا نگه می‌دارد و دوست ندارد که فعالیتی داشته باشید! چراکه تغییر یعنی زحمت بیشتر برای مغز! وقتی ذهن ما می‌گوید ولش کن، خودت را به دردسر نینداز، زحمت دارد و؛ یعنی مغز نمی‌خواهد ما تغییری کنیم و تلاش می‌کند همان حالت و وضعیت را حفظ کند. مغز به دنبال بهانه می‌گردد تا شرایط تغییر نکند.

محکوم کردن عوامل بیرونی

یک‌جمله‌ای را از خیلی از دانش آموزان و یا دانشجویان شنیده‌ام که نمره بیست را گرفتم و نمره مثلاً ۱۶ را معلم داد. به این معنا که عدم موفقیت، کسب نمره پایین را به یک عامل بیرونی ربط می‌دهیم؛ یعنی من مشکل نداشته و ندارم مشکل از پدر و مادرم، معلمانم، جامعه، دوست و غیره هست.

همان‌طور که پدر و مادرها هم هر مشکلی را به فرزندانشان ربط می‌دهند؛ یعنی من عیب و نقصی ندارم و مشکلات از فرزندان شروع می‌شود.

در محیط‌های سازمانی نیز این نکته صادق است چراکه مدیران اشکالات را به گردن کارمندان و کارمندان هم مشکلات را به عامل بیرونی یعنی مدیران ربط می‌دهند.

می‌بینید همش به عوامل بیرونی ارتباط دارد!

یعنی انگار شما از درون کاملاً بی‌نقص هستید و یک عامل بیرونی مشکل دارد.

اَبَر کارآفرین وارد می‌شود!

عدم مسئولیت‌پذیری ذهن

از خودمان یک سؤال بپرسیم آیا من آدم نمونه‌ای هستم و اشتباه نمی‌کنم؟ اکثریت جامعه ما پرشده از آدم‌هایی که مشکلات و مسائل را بیرون از محیط جستجو می‌کنند. و درنتیجه، مسئولیت‌پذیری ما بسیار کم می‌باشد.

چرا این‌گونه رفتار می‌کنیم؟

ربط دادن مسائل و مشکلات به یک یا چند عامل، کار مغز می‌باشد. مغز به شما فشار وارد می‌کند که دنبال حل مسئله و مشکل بود جود آمده نرو. وقتی ما مطلبی را یادمی گیریم، مغز ما کلی رشد می‌کند و انرژی مصرف می‌کند؛ بنابراین مکانیزم مغز ما، مبتنی بر حفظ حالت موجود است.

مثلاً وقتی یک کتابی را می‌خوانیم با خودمان فکر می‌کنیم نویسنده به فکر پول کتاب است و این همان پیام ضمیر ناخودآگاه مغز ماست، یعنی با این فکر تلاش می‌کند در همان وضعیت و شرایطی که هستیم باقی بمانیم و تغییر نکنیم.

رمز پیروزی افراد موفق

افراد موفق خود را به تلاش و تکاپو وادار می‌کنند و افراد عادی تلاشی را انجام نمی‌دهند و از پیام ضمیر ناخودآگاه پیروی می‌کنند. شما دوست عزیز در یک چنین حالتی چه می‌کنید؟خب! پس پرسش من این‌طور می‌شود،من چطور می‌توانم این کار را انجام بدهم؟

و این‌قدر این سؤال را باید از خود بپرسیم و فکر کنیم تا نتیجه‌اش را پیدا کنیم.

گام اول

پس گام اول این است که پرسش‌های خوب پیدا کنیم و جواب‌های خوب. جواب‌هایی که به خودمان ربط دارد نه عوامل بیرونی!

حالا که به این راز مهم چگونگی عملکرد مغز پی بردید از شما خواهش می‌کنم که مچ مغز خود را بگیرید. یعنی …

هرجایی که دیدید شمارا کمک می‌کند تا در لحظه فعلی باقی بمانید و تلاشی برای تغییر نکنید، سعی کنید که با پرسش‌های درست و پیدا کردن جواب‌های درست از این حالت خارج شوید و بعد کار جدید را انجام دهید.

شاید کمی زحمت داشته باشد اما قطعاً ارزش این را دارد که جلوی اهمال‌کاری و تنبلی خودمان را بگیریم. چون همه ما درگیر این موضوع هستیم.

کلام پایانی

امیدوارم نکاتی که از این مقاله برداشت کردید را در جای دیگر پاکنویس کنید و در چند جا مقابل چشم خود قرار دهید تا یادتان باشد کار مغز حفظ حالت موجود است و شما باید با پرسش‌های درست و پاسخ‌های درست به کارهای روزمره خودتان با یک دید دیگر نگاه کنید و جواب‌هایی را بدهید که منجر به تغییر خودتان بشود، نه بردن انگشت اتهام به سمت دیگران!

مشاهده/دانلود نسخه PDF مقاله: مکانیزم مغز، حفظ حالت موجود است!

چطور با انگیزه بمانیم؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.