وبلاگ

پادکست: افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت اول)

پادکست: افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت اول)

ترس از سرزنش اجتماع، مانع رها کردن ماراتون کاری بی پایان و ثروتمند شدن می شود. اغلب ما معنی عبارت مسابقه موش ها را می دانیم، اما اگر قرار باشد آن را برای کسی توضیح دهیم، چه خواهیم گفت.
یکی از تعریف‌های این عبارت این است: چرخه بی پایان کار کردن برای همه، به جز خودتان. یعنی همه کار را شما انجام می دهید اما دیگران، دولت، فروشندگان، صاحبان قبض ها و مدیران و رئیس ها نتیجه را تصاحب می کنند….

 

میکروبوک صوتی، افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت اول)

همه ما خود را گرفتار این چرخه می‌دانیم و از آن ابراز تنفر می کنیم. پس چرا به تلاش ادامه می‌دهیم! چون زندگی بیشتر ما تحت سلطه ترس از مذمت و عدم تایید اجتماع قرار دارد. مثلا شعار “دانشگاه برو سخت درس بخون، کار خوب پیدا کن” را در نظر بگیرید. این آموزه توصیه منسوخی است که ریشه در گذشته والدین ما دارد. اما همچنان آن را به یکدیگر آموزش می‌دهیم. قبل‌تر بعد از تمام شدن کالج شغلی پیدا می‌کردید. چندین دهه برای همان شرکت کار می کردید و به راحتی با مستمری مناسبی بازنشسته می‌شدید.

اما امروز دیگر این روش تضمینی برای زندگی، بدون مشکلات مالی یا فقر نیست. واقعیت این است که شما سخت درس می خوانید، وارد دانشگاه خوبی می شوید و شغل پردرآمدی پیدا می کنید. اما رشد مالی ندارید، چون در همان چرخه مسابقه موش ها گرفتار شده اید.

 رئیسان شما و نه شما، از قِبَلِ سخت‌کوشی شما ثروتمند می شوند. با این حال همچنان به این آموزه باور داریم و به خاطر ترس از زیر پا گذاشتن انتظارات جامعه، به آن عمل می کنیم.

 

نتیجه:

شاید دچار فقر نباشیم اما مطمئناً ثروتمند تر هم نمی‌شویم. ترس و طمع باعث می شود، افراد فاقد دانش مالی، تصمیم های غیر منطقی بگیرند. وقتی صحبت پول می شود، همه، پولدار یا بی پول، دچار احساس پایه ای می‌شوند: طمع و ترس.
اگر پول داشته باشید روی چیزهای جدیدی که می توانید بخرید متمرکز می‌شوید، یعنی طمع.
اگر پول نداشته باشید، نگران این می‌شوید که ممکن است هرگز پول کافی به دست نیاورید و این یعنی ترس.

کسانی که در مدیریت مسائل مالی زندگی سر رشته ای ندارند، اجازه می‌دهند این احساسات، تصمیم گیری آنها را تحت الشعاع قرار دهد. مثلاً فرض کنید به تازگی ترفیع گرفته اید و افزایش حقوق خوبی هم به شما تعلق گرفته، می توانید این درآمد اضافه را در سهام یا اوراق قرضه، سرمایه‌گذاری کرده و در طول زمان سودش را دریافت کنید. یا می توانید چیزهای جدیدی مثل خودرو یا خانه بخرید. اگر در زمینه مالی ناآگاه باشید، احساسات، کنترل رفتارتان را به دست می گیرند. ترس از دست دادن پول آنقدر قوی است که اجازه نمی‌دهد در سهام یا دارایی‌های دیگر به خاطر ریسک آنها سرمایه گذاری کنید.

حتی اگر این سرمایه‌گذاری‌ها در بلندمدت برایتان ثروت خوبی به همراه داشته باشند. هم زمان حرص و طمع باعث می‌شود، افزایش حقوق خود را خرج سبک زندگی بهتر کنید.

مثلا خانه بزرگتری بخرید که به نظر می‌رسد نسبت به خرید سهام یک شرکت گزینه واقعی تر و امن تری است. اما خرید خانه به معنی وام مسکن بزرگتر و قبض‌های آب و برق و گاز سنگین تر هم هست که عملا افزایش حقوق شما را خنثی می‌کند.

 به این ترتیب ترس و طمع مانع افزایش ثروت افراد در بلند مدت می شود.

  • برای کارهای معوق خود از برنامه‌ریزی برعکس استفاده کنید!!
  • خب چطور میتوانید با این احساسات قوی مقابله کنید؟!
  • با کسب دانش مالی در مورد سرمایه‌گذاری ، ریسک و بدهی.
  • با این کار در جایگاه بهتری برای تصمیم‌گیری قرار می‌گیرید، حتی با وجود ترس و طمع.

با وجود اهمیت دانش مالی برای کامیابی فردی و اجتماعی، هیچ آموزشی برای آن دریافت نمی‌کنیم. بیشتر مردم فکر می‌کنند برای ثروتمند شدن کافیست مستعد و توانمند باشند. اما در واقع دنیا پر از چنین افرادی است و بیشتر آنها هم فقیر هستند. آنچه این افراد کم دارند، دانش یا هوشمندی مالی است، یعنی تسلط کامل بر موضوعات مالی مثل حسابداری، سرمایه گذاری و چیزهای دیگر. متاسفانه ما بدون این دانش تربیت می‌شویم، سیستم مدرسه افراد را در موضوعات مختلفی آموزش می دهد، اما مهارت های مالی جزء آنها نیست.

کودکان در مورد پس انداز یا سرمایه گذاری آموزش نمی‌بینند. از زمینه هایی مثل بهره مرکب بی اطلاع می مانند. در نتیجه امروز حتی جوانان دبیرستانی هم از کارت های اعتباری بیش از حد و به شکل افراطی استفاده می‌کنند. نبود آموزش مالی نه فقط برای جوانان بلکه برای بزرگسالان تحصیل کرده‌ هم تبدیل به مشکل بزرگی شده، طوری که بسیاری از آنها تصمیمات پولی ضعیفی می گیرند. مثلا سیاستمداران عموماً باهوش‌ترین و تحصیل کرده ترین افراد جامعه محسوب می شوند، اما خیلی از کشورها درگیر بدهی های ملی کلان هستند، چرا که بیشترین سیاستمداران دانش و هوشمندی مالی ناچیزی دارند.

نبود آموزش مالی نه فقط برای جوانان بلکه برای بزرگسالان تحصیل کرده‌ هم تبدیل به مشکل بزرگی شده، طوری که بسیاری از آنها تصمیمات پولی ضعیفی می گیرند. مثلا سیاستمداران عموماً باهوش‌ترین و تحصیل کرده ترین افراد جامعه محسوب می شوند، اما خیلی از کشورها درگیر بدهی های ملی کلان هستند، چرا که بیشترین سیاستمداران دانش و هوشمندی مالی ناچیزی دارند.

نبود برنامه ریزی بازنشستگی در افراد معمولی هم، به خوبی نشان دهنده ضعف آنها در تصمیم گیری های پولی است. در ایالات متحده ۵۰ درصد نیروی کار حقوق بازنشستگی ندارند و از نیمه باقیمانده هم ۷۵ تا ۸۰ درصد مستمری های بازنشستگی ناکافی دارند.

روشن است که جامعه در زمینه دانش مالی دست ما را خالی گذاشته و هر کس باید خود، به فکر آموزش خود باشد به خصوص اگر در دوران تغییرات اقتصادی بزرگ به دنبال کسب ثروت باشیم، آموزش مالی صحیح ضرورت بیشتری می یابد. خودآموزی مالی و ارزیابی واقع بینانه وضعیت خود سنگ بناهای کسب ثروت هستند.
در هر نقطه ای از زندگی می توانید مسیر رسیدن به ثروت شخصی را دنبال کنید. اما هر چه زودتر شروع کنید بهتر است. اگر در سن ۲۰ سالگی شروع کنید، احتمال اینکه ثروتمند شوید بیشتر است، تا زمانی که در ۳۰ سالگی شروع کنید.

 صرف نظر از سن، بهترین راه شروع، ارزیابی وضعیت مالی خود، هدف گذاری و سپس کسب دانش لازم برای رسیدن به اهداف است. اول صادقانه وضعیت مالی خود را بررسی کنید.

با شغل فعلی خود انتظار چه درآمدی برای الآن و آینده دارید و کدام هزینه ها را می توانید تقبل کنید؟! ممکن است متوجه شوید که مرسدس بنزی که خیالش را در سر دارید، برایتان بیش از حد گران است و توانایی تقبل هزینه اش را ندارید. بعداز آن باید هدف های مالی واقع بینانه تعیین کنید. مثلا اینکه تا ۵ سال آینده بتوانید مرسدس بنز را بخرید. قدم بعدی کسب دانش مالی است. این درواقع سرمایه‌گذاری در مهمترین دارایی شماست، مغزتان. برای این کار راههای زیادی وجود دارد اما یکی از رویکردهای خوب این است که نقطه تمرکز خود را تغییر دهید.

برای یادگیری کار کنید نه کسب درآمد. مثلا اگر از طرد شدن می ترسید سعی کنید مدتی برای یک شرکت بازاریابی شبکه ای کار کنید. احتمالا حقوق خیلی خوبی نمی گیرید اما مهارت های فروش و اعتماد به نفس خود را تقویت می‌کنید، که در آینده به دردتان خواهد خورد. در اوقات فراغت هم می توانید آموزش مالی ببینید. در کلاس ها و سمینارهای مالی ثبت نام کنید. کتابهای مرتبط بخوانید و سعی کنید با متخصصان در ارتباط باشید. اگر پایه مالی خود را بر این سنگ بناها استوار کنید، احتمالا روزی ثروتمند خواهید شد. نظر شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «پادکست افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت دوم)» را نیز مطالعه کنید و نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link