وبلاگ

پادکست افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت دوم)

پادکست افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت دوم)

برای ثروتمند شدن باید یاد بگیرید ریسک کنید! روشن است که انجام کاری یکسان به صورت مکرر و انتظار نتیجه متفاوت داشتن خلاف عقل و منطق است. بنابراین برای تغییر وضعیت مالی فعلی خود باید روش مدیریت مالی خودرا تغییر دهید. بزرگترین تغییری که باید ایجاد کنید، یادگرفتن ریسک پذیری است. تمام افراد موفق ار لحاظ مالی برای رسیدن به جایی که الان هستند، ریسک کرده اند و دلیل موفقیت آنها این است، که به جای ترس از ریسک آن را مدیریت می کنند.

ریسک کردن یعنی درجاتی از نااطمینانی را در مورد پول خود بپذیرید. یعنی چیزی خلاف معمول حساب بانکی‌تان. به جای اینکه با اطمینان ۱۰۰درصد با پول خود رفتار کنید، آن را در سهام یا اوراق قرضه سرمایه گذاری نمایید. گرچه ریسک اینها از حساب‌های بانکی بیشتر است، ثروت بسیار بیشتری حتی در کوتاه‌مدت تولید می‌کنند. البته راه‌های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، که در بلندمدت شما را به ثروت می رسانند.

مثلاً بازار املاک یا گواهی حق رهن مالیات. نرخ بهره این اوراق بین ۸ تا ۳۰ درصد است که متوسط نرخ بهره حساب پس انداز در سال ۲۰۱۳ در آمریکا یعنی ۲۱/۰ درصد بیشتر است. البته هر چه پتانسیل بازدهی بیشتر باشد، ریسک هم بالاتر است. مثلا در بازار سهام، همیشه احتمال ضعیفی وجود دارد که کل سرمایه خود را از دست بدهید. اما اگر ریسکی قبول نکنید، قطعاً بازدهی زیادی هم نخواهید داشت.

بنابراین گرفتن فرصت های بزرگتر و تحمل ریسک های بزرگتری که به همراه دارند، برای رسیدن به درآمدهای بزرگتر لازم است. مسیر کسب ثروت طولانی است، پس باید انگیزه خود را حفظ کنید. مسیر رسیدن به ثروت سخت و طولانی است. پایین آمدن قیمت سهامی که خریده اید، می تواند به سادگی ناامیدتان کند. برای رسیدن به هدف های مالی باید یاد بگیرید در برخورد با موانع و مشکلات انگیزه خود را از دست ندهید.

 

یکی از راه‌های تقویت انگیزه تهیه لیستی از چیزهایی است که می‌خواهید و نمی‌خواهید.

مثلا نمی خواهم مثل پدر و مادرم شوم و می خواهم در عرض سه سال بدهی‌هایم تمام شوند. هرگاه متزلزل شدید، نگاهی به این لیست بیاندازید تا به خود یادآوری کنید؛ چرا باید در راه کسب ثروت صبور باشید؟! روش دیگر برای حفظ انگیزه این است که قبل از پرداخت قبض ها و هزینه ها برای خودتان پول خرج کنید. این کار گرچه به نظر اشتباه میرسد، کمک می‌کند بفهمید هرماه دقیقا چقدر پول اضافه احتیاج دارید، تا بتوانید هردو دسته نیاز خود را تامین کنید.

هم برآورده کردن خواسته هایی، مثل خریدن گیتاری که همیشه می خواستید داشته باشید و هم پرداخت همه هزینه‌های ماهانه. این به معنی گرفتار کردن خودتان در بدهی‌ها و کارت های اعتباری نیست، اما باید خودتان را در اولویت قرار دهید. فشار اضافه‌ای که بعد از آن برای پرداخت قبض ها متحمل می شوید، تشویقتان می‌کند راه هایی برای بیشتر پول درآوردن پیدا کنید. تا به راحتی هر دو دسته هزینه را تامین کنید. این روش انضباط و اخلاق مالی شما را هم تقویت می‌کند، که یکی از ویژگی های کلیدی همه افراد موفق است.

داستان زندگی افراد ثروتمند مثل وارن بافت یا دونالد ترامپ را بخوانید. ببینید چطور بر مشکلات و موانع غلبه کرده اند، تا شما هم با انگیزه بمانید. به این توصیه ها عمل کنید. خواهید دید که حفظ انگیزه و روحیه در مسیر کسب ثروت آنقدرها هم سخت نیست. تنبلی و غرور می تواند حتی افراد دارای دانش مالی را هم بی پول کند. حتی بعد از تقویت دانش مالی، ضعف‌های شخصیتی می‌توانند شما و پولتان را تهدید کنند. تنبلی و غرور دو تا از این ویژگی های منفی هستند، که می‌توانند علیه شما عمل کنند.

اغلب تنبلی را وقت تلف کردن و کار مفیدی انجام ندادن تعریف می‌کنیم؛ اما تنبلی لزوماً به معنی فعال نبودن نیست، بلکه به معنی پرهیز از کارهایی که باید انجام شوند، هم هست. مثلاً صاحب کسب و کاری را در نظر بگیرید که هفته‌ای ۶۰ ساعت کار می کند. برای کسی که از بیرون شاهد داستان است، او اصلا فرد تنبلی نیست. اما او با کار کردن تا آخرشب ،خانواده خود را نادیده گرفته. او قبلا نشانه های مشکل را در خانه حس کرده، اما به جای حل آنها خود را در کار غرق کرده. در واقع او دارد تنبلی می کند. او از کاری که باید انجام دهد، پرهیز می کند و احتمالا عواقب این تنبلی را به شکل یک طلاق پرهزینه خواهد دید.

غرور و خود پرستی، ضعف مخرب دیگری است. برخلاف تعریف متداول در زمینه مالی، غرور یعنی بی اطلاعی به علاوه خود یا همان نفس فرد. ترکیبی از دانش مالی ضعیف و غروری که اجازه پذیرش آن را نمی‌دهد.

 

غرور به خصوص هنگام سرمایه‌گذاری خطرناک است.

مثلا بعضی کارگزاران سهام تلاش می‌کنند از غرورشما استفاده کرده و سهام بیشتری به شما بفروشند؛ تا کمیسیون بیشتری بگیرند. آنها شبیه فروشندگان ناصادق خودروهای کارکرده هستند. آنها با تاکید بر نقاط مثبت سرمایه‌گذاری، غرور شما را ارضا میکنند و در مورد نقاط منفی آن، شما را بی اطلاع نگه می دارند. پس حتی اگر نابغه مالی هم شدید، همیشه این ضعف‌های شخصیتی را تحت کنترل داشته باشید. به این ترتیب می توانید جلوی شکست های مالی خود را بگیرید.

فقط در دارایی هایی سرمایه گذاری کنید، که پول را وارد جیب می‌کنند‌. از بدهی ها دوری کنید که پول را از جیب خارج می‌کنند.

 

دانستن تفاوت بین دارایی و بدهی، برای گرفتن تصمیمات درست در سرمایه گذاری ضروری است!

به طور ساده، دارایی چیزی است که برای شما پول تولید می کند. درحالی که بدهی باعث می‌شود پول از دست بدهید. روشن است که اگر در دارایی ها سرمایه گذاری کنید، احتمال کسب ثروت بیشتر است. دارایی ها شامل: کسب و کار، سهام، اوراق قرضه، صندوق سرمایه گذاری مشترک، املاک درآمدزا، حق امتیاز دارایی‌های فکری و هر چیز با ارزش دیگری است که درآمد ایجاد می‌کند، در طول زمان ارزشش افزایش یابد و قابل فروش است.

وقتی در دارایی هایی سرمایه گذاری می‌کنید، دلارها تبدیل به کارکنانی می‌شوند که برای درآمد شما کار می‌کنند. هرچه کارکنان بیشتری داشته باشد بهتر است. هدف این است، که اختلاف درآمد و هزینه را تا جای ممکن بیشتر کنید و بعد درآمد اضافه را در دارایی هایی سرمایه گذاری کنید تا دلارهای بیشتری برای شما کار کنند.

متاسفانه خیلی از سرمایه‌گذاران برخی از بدهی ها را با دارایی اشتباه می گیرند. مثلا اغلب خانه را دارایی در نظر می‌گیرند. در حالی که یکی از بزرگترین بدهی هاست. خرید خانه یعنی باید تمام عمر خود را کار کنید تا وام مسکن ۳۰ ساله و مالیات را پرداخت کنید.

این رویه به دو دلیل باعث ضرر شما می شود. اول این که طی ۳۶۰ ماه آینده، هرماه مبلغ زیادی از درآمد شما کم خواهد شد. دوم این که آن  ۳۶۰ قسط را می‌توانید در دارایی‌های سودآوری مثل سهام یا املاک اجاره ای سرمایه گذاری کنید‌. دانستن تفاوت بین دارایی و بدهی کمک می‌کند پولتان را در جای درست سرمایه‌گذاری کنید و از جای غلط پرهیز کنید. نظر شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «پادکست افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند؟ (قسمت سوم)» را نیز مطالعه کنید و نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link