معرفی کتاب: چگونه با هرکسی صحبت کنیم؟

معرفی کتاب: چگونه با هرکسی صحبت کنیم؟

امتاز

در زندگی به دودسته از اشخاص برمی‌خوریم: آن‌هایی که وارد می‌شوند و می‌گویند «خوب، من اینجا هستم!»

و آن‌هایی که وارد اتاق می‌شوند و می‌گویند، «اَه، شما اینجا هستید.»

معرفی کتاب: چگونه با هرکسی صحبت کنیم؟

مقدمه: چگونه به آنچه می‌‌خواهیم برسیم؟

آیا تاکنون اشخاص موفقی‌ را تحسین کرده‌اید که به نظر می‌‌رسد آنچه را می‌‌خواهند در اختیاردارند؟ این اشخاص را می‌‌بینید که در جلسات تجاری‌ و در مهمانی‌های‌ اجتماعی‌ با اطمینان خاطر و اعتمادبه‌نفس بالا حرف می‌‌زنند. این‌ها کسانی‌ هستند که بهترین مشاغل را از آن خودکرده‌اند، بهترین همسران رادارند، دوستان ناب دارند و حساب‌های‌ بانکی‌‌شان پر از پول است.

اما تند نروید و به عجله قضاوت نکنید! بسیاری‌ از آن‌ها از شما باهوش‌تر و بااستعدادتر نیستند. از شما بیشتر درس نخوانده‌اند. حتی‌ جذاب‌تر از شما هم نیستند. با این حساب موضوع از چه قرار است؟ بعضی‌ها می‌‌گویند آن‌ها این ویژگی‌ها را به ارث برده‌اند و یا خیلی‌ ساده از بخت و اقبال بلند بهره دارند. چه‌بهتر که این اشخاص دوباره فکر کنند. علت موفقیت این اشخاص این است که در روابط خود با سایر انسان‌ها از مهارت‌های‌ بیشتری‌ برخوردارند.

می‌‌دانید، کسی‌ به‌تنهایی‌ به اوج نمی‌‌رسد. آن‌هایی‌ که به نظر می‌‌رسد به همه خواسته‌هایشان رسیده‌اند، کسانی‌ هستند که طی‌ سالیان متمادی‌ دل و ذهن صدها نفر را به دست آورده‌اند تا به آن‌ها در همه فعالیت‌های‌ خود کمک کنند.

خیلی‌ها پای‌ نردبان به کسانی‌ که تا پله‌های‌ آخر آن صعود کرده‌اند، نگاه می‌‌کنند و می‌‌گویند آن‌ها آدم‌های‌ خودخواهی‌ هستند. وقتی‌ بازیگران بزرگ، دوستی‌‌شان را مشمول حال آن‌ها نمی‌‌کنند و یا در کار تجارت با آن‌ها همکاری‌ نمی‌‌کنند یا عشقشان را از آن‌ها دریغ می‌‌نمایند، آن‌ها را به باندبازی‌ متهم می‌‌سازند و می‌‌گویند به این گروه و آن گروه وابستگی‌ دارند.

آن‌هایی‌ که مرتب شکایت می‌‌کنند، هرگز متوجه نیستند که تقصیر خودشان بوده که مورد بی‌‌اعتنایی‌ واقع‌شده‌اند. هرگز متوجه نمی‌‌شوند خود آن‌ها بوده‌اند که روابطشان را تیره‌وتار ساخته‌اند یا دوستی‌‌شان را به هم زده‌اند و همه این کارها را ازآن‌رو کرده‌اند که راه برقراری‌ ارتباط درست را نمی‌‌دانند. این اشخاص بر این باورند آدم‌های‌ موفق کیسه‌های‌ پر از ترفند دارند، معجزه‌ای‌ در کارشان وجود دارد که می‌‌تواند آن‌ها را به موفقیت برساند.

اما ترفند و راهکار آن‌ها کدام است؟ به چیزهای‌ زیادی‌ برمی‌‌خورید. آن‌ها ماده‌ای‌ در اختیاردارند که دوستی‌ها را محکم می‌‌کند. از هنری‌ برخوردارند که روی‌ اذهان تأثیر می‌‌گذارند. جادویی‌ را می‌‌شناسند که در اثر آن دیگران عاشق آن‌ها می‌‌شوند. آن‌ها در ضمن از کیفیت‌هایی‌ برخوردارند که رؤسا آن‌ها را استخدام می‌‌کنند و به آن‌ها ترفیع رتبه می‌‌دهند. دارای‌ منش و ویژگی‌هایی‌ هستند که مشتریان دوباره به سراغ آن‌ها می‌‌آیند. دارایی‌ در اختیاردارند که مردم از آن‌ها خرید می‌‌کنند و از رقبایشان خرید نمی‌‌کنند. همه ما از این راهکارها در کیسه خودداریم؛ اما آن‌هایی‌ که از این راهکارها زیاد دارند، موفق‌های‌ زندگی‌ هستند. در این کتاب شمارا با انواعی‌ از این راهکارها آشنا می‌‌کنیم. می‌‌توانید با استفاده از آن‌ها به کمال برسید و به آنچه در زندگی‌ می‌‌خواهید دست‌یابید.

معرفی کتاب ثروت سریع تی هارو اکر

چگونه راهکارهای‌ ساده شناسایی‌ می‌‌شوند؟

سالها قبل معلم تئاتر از بازی‌ بد من در یک نمایشنامه که در کالج اجرا می‌‌شد، به‌شدت عصبانی‌ شد: «نه! نه! بدنت با حرف‌هایت باهم جور درنمی‌‌آیند. حرکات بدنت اندیشه‌های‌ تو را آشکار می‌‌سازند. صورت تو این توانایی‌ را دارد که هفت هزار ابراز متفاوت داشته باشد. هر ابراز خبر از این می‌‌دهد که تو کیستی‌ و در آن لحظه به‌خصوص چه فکری‌ در سر داری‌.» بعدها حرفی‌ زد که هرگز آن را فراموش نمی‌‌کنم:  «و بدنت، طرز حرکت دادن بدنت اتوبیوگرافی‌ تو در عمل است.» 

چقدر درست می‌‌گفت. درصحنه زندگی‌ واقعی‌، هر حرکت فیزیکی‌ شما زندگی‌ شمارا نقل می‌‌کند. سگ‌ها صداهایی‌ را می‌‌شنوند که گوش‌های‌ ما توان شنیدن آن‌ها را ندارند. خفاش‌ها در تاریکی‌ چیزهایی‌ را می‌‌بینند که ما توان دیدن آن‌ها را نداریم. انسان‌ها هم حرکاتی‌ می‌‌کنند که به‌دوراز هشیاری‌ انسانی‌ است اما از توانایی‌ حیرت‌انگیزی‌ برای‌ جذب و دفع دیگران برخوردارند. هر تبسم، هر اخم و یا هر کلمه‌ای‌ را که برای‌ گفتن انتخاب می‌‌کنید، می‌‌تواند دیگران را به سمت شما جلب یا آن‌ها را از شما دور سازد.

تصور کنید دو انسان در فضایی‌ قرار دارند و مدارهایی‌ تمام علائمی‌ را که آن‌ها به هم مخابره می‌‌کنند ثبت می‌‌نمایند. در هر ثانیه نزدیک به ده هزار علامت مخابره می‌‌شوند. یکی‌ از اساتید دانشگاه پنسیلوانیا می‌‌گوید: «برای‌ اطلاع از تبادل‌های‌ دو نفر در مدت یک ساعت، نیمی‌ از جمعیت بالغ آمریکا باید تمام مدت عمر خود تلاش کنند تا آن‌ها را ردیابی‌ نمایند.»

بااین‌همه اقدامات و حرکات ظریف که میان دو انسان ردوبدل می‌‌شود، آیا می‌‌توانیم به تکنیک‌هایی‌ دست پیدا کنیم تا تبادل‌هایمان شفاف شود، اعتماد و اطمینانی‌ حاصل گردد و بتوانیم دیگران را به‌جانب خود جذب کنیم؟

برای‌ اطلاع از این موضوع هر کتابی‌ را که درزمینهٔ مهارت‌های‌ ارتباطی‌، کاریزما و کشش و جذبه میان انسان‌ها به دستم رسید، خواندم. درباره صدها بررسی‌ درزمینهٔ کیفیت رهبری‌ مطالعه کردم. دانشمندان علوم اجتماعی‌ هرکدام در زمینه‌های‌ مختلف نظراتی‌ داده‌اند. دانشمندان چینی‌ که تصور می‌‌کردند کاریزما ممکن است با برنامه غذایی‌ در ارتباط باشد تا به آنجا پیش رفتند که رابطه تیپ شخصیتی‌ را با میزان کاته‌کولامین در ادرار شخص مقایسه نمودند و البته نیازی‌ به گفتن نیست که به‌جایی‌ هم نرسیدند.

روش ساده‌ای‌ برای‌ محبت بیشتر

بخش یک: چگونه بدون یک کلمه حرف نظر دیگران را به خود جلب کنیم؟

تنها ده ثانیه فرصت دارید که نشان بدهید برای‌ خود کسی‌ هستید.

درست در لحظه‌ای‌ که ما انسان‌ها نگاهمان به یکدیگر می‌‌افتد، می‌‌توانیم تأثیر فراوانی‌ بر یکدیگر بگذاریم. اولین نگاه و حالت و منظر شما روی‌ شخصی‌ که با او ملاقات می‌‌کنید تأثیری‌ بر جای‌ می‌‌گذارد که می‌‌تواند خاطره‌اش برای‌ همیشه در ذهن او باقی‌ بماند.

هنرمندان گاه می‌‌توانند این پاسخ سریع و لحظه‌ای‌ احساسی‌ را به‌خوبی‌ درک کنند. دوست من روبرت گروسمن یک کاریکاتوریست بسیار موفق است که برای‌ نشریاتی‌ از قبیل فوربز، نیوزویک، اسپورت ایلاستریتد، رولینگ استون کاریکاتور تهیه می‌‌کند. باب نه‌تنها از استعداد منحصربه‌فردی‌ برخوردار است که ظاهر فیزیکی‌ دیگران را در ضمیر خود ثبت می‌‌کند، بلکه می‌‌تواند درباره شخصیت‌های‌ آن‌ها دقیق شود. یک نگاه به کاریکاتورهای‌ اشخاص سرشناسی‌ که او طراحی‌ می‌‌کند کافی است تا به شخصیت آن‌ها پی‌ ببرید.

گاه در مهمانی‌ها باب روی‌ دستمال‌کاغذی‌ یکی‌ از مهمانان کاریکاتور می‌‌کشد. اشخاص نگاه می‌‌کنند که چگونه در کوتاه زمانی‌ تصویر یکی‌ از حاضران در مهمانی‌ به روی‌ دستمال‌کاغذی‌ نقش می‌‌بندد. وقتی‌ او طراحی‌‌اش را تمام می‌‌کند، قلمش را به زمین می‌‌گذارد و دستمال‌کاغذی‌ را به کسی‌ که کاریکاتورش را کشیده نشان می‌‌دهد. اغلب کسی‌ که کاریکاتورش کشیده شده نگاه متعجبی‌ به آن می‌‌اندازد و ممکن است بگوید: «بسیار عالی است، اما واقعاً تصویر من نیست

اما بقیه حاضران در مهمانی‌ وقتی‌ به این کاریکاتور نگاه می‌‌کنند، در جوابش می‌‌گویند: «چرا، هست.» و با این حرف هرگونه شک و تردید را از میان برمی‌‌دارند. حالا شخص موردنظر که کمی‌ گیج شده است، به تصویر و برداشت دیگران از خود خیره نگاه می‌‌کند.

یک‌بار وقتی‌ به استودیوی‌ باب رفته بودم، از او پرسیدم چگونه می‌‌تواند شخصیت دیگران را به این خوبی‌ بخواند. در جوابم گفت:  «خیلی‌ ساده است. کافی است به آن‌ها نگاه کنم.» 

پرسیدم: «اما شخصیت‌ها را چگونه تشخیص می‌‌دهی‌؟ آیا مجبور نیستی‌ درباره طرز زندگی‌ و سوابق آن‌ها بررسی‌ کنی‌؟»

«نه لیل، همان‌طور که گفتم تنها نگاهشان می‌‌کنم.»

«جالب است».

او در مقام توضیح بیشتر گفت: «تقریباً تمامی‌ حالات شخصیتی‌ اشخاص از وضع ظاهرشان، حالت بدنشان و طرز حرکت کردن و راه رفتنشان مشخص می‌‌شود.»

بعد مرا به سروقت پرونده‌ای‌ برد که کاریکاتور چهره‌های‌ سیاسی‌ را در آن نگاه‌داری‌ می‌‌کرد.

چند تکنیک برای افزایش محبوبیت

بعد نگاهی‌ به یکی‌ از کاریکاتورها انداخت و در اشاره به آن گفت: «این چهره پسرانه کلینتون است» و بعد به نیمه تبسم جرج بوش اشاره کرد: «این هم ناآزمودگی‌ جرج بوش؛ و این هم گرفتگی‌ چهره نیکسون.» بعدازآن کاریکاتور دیگری‌ را برداشت. چهره فرانکلین دلانو روزولت بود و درحالی‌که به بینی‌‌اش اشاره می‌‌کرد، گفت: «این هم غرور روزولت.» همه‌چیز را می‌‌توان از روی‌ چهره و بدن تشخیص داد.

تأثیر و برداشت اول محو نشدنی‌ است. چرا؟ زیرا در دنیای‌ به‌سرعت در حال حرکت ما که هرلحظه از جوانب مختلف بمباران می‌‌شویم، برای‌ اینکه از دنیا برداشت سریع بکنند، سر مردم به دوران می‌‌افتد. ازاین‌رو هرگاه اشخاص شمارا ملاقات می‌‌کنند بلافاصله از شما برداشتی‌ می‌‌کنند. این تصویر شما، اطلاعاتی‌ را به دست می‌‌دهد که مدت‌ها دیگران را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد.

قبل از اینکه بتوانید حرفی‌ بزنید، بدنتان فریاد سر می‌‌دهد.

آیا داده‌های‌ اطلاعاتی‌ آن‌ها درست هستند؟ به طرز شگفت‌انگیزی‌ جواب مثبت است. حتی‌ قبل از اینکه لب‌هایتان را از هم بازکنید و اولین کلمه را بر زبان‌آورید، جوهر شما به مغز طرف مقابل نفوذ کرده است. طرز نگاه شما و طرز حرکتتان بیش از ۸۰ درصد برداشت دیگران از شمارا رقم می‌‌زند. حتی‌ به یک کلمه هم نیازی‌ نیست.

من در کشورهایی‌ کار وزندگی‌ کرده‌ام که به زبان آن‌ها کمترین آشنایی‌ نداشته‌ام. بااین‌حال بدون اینکه کلمه‌ای‌ ردوبدل شود، معلوم و ثابت شد که نخستین برداشت من از آن‌ها درست و به‌جا بوده است. هرگاه همکاران جدید را ملاقات می‌‌کنم، می‌‌توانم بگویم که آن‌ها تا چه اندازه با من برخورد دوستانه دارند، چقدر اطمینان خاطر دارند. من این را صرفاً از حرکت آن‌ها درک می‌‌کنم.

من از مهارت فراحسی‌ خاصی‌ بهره ندارم. شما هم این را متوجه می‌‌شوید. چگونه؟ زیرا قبل از اینکه فرصتی‌ داشته باشید تا یک اندیشه منطقی‌ را پردازش کنید، درباره کسی‌ به حس ششم می‌‌رسید. بررسی‌های‌ صورت گرفته نشان می‌‌دهند که واکنش‌های‌ احساسی‌ حتی‌ قبل از اینکه مغز بتواند واکنش‌ها را ثبت کند صورت خارجی‌ پیدا می‌‌کنند. ازاین‌رو درست در لحظه‌ای‌ که کسی‌ به شما نگاه می‌‌کند، به اطلاعاتی‌ دست پیدا می‌‌کند که موقعیت رابطه شمارا مشخص می‌‌سازد. باب می‌‌گفت در خلق کاریکاتورهایش، این برداشت اولیه را پیدا می‌‌کند.

من در ارتباط با نگارش کتاب حاضر از باب پرسیدم: «اگر بخواهی‌ کسی‌ را به‌خوبی‌ ترسیم کنی‌ باید از هوش، کاریزما، توجه و علاقه او اطلاع داشته باشی‌؟»

باب سخنم را قطع کرد: «بسیار ساده است. به آن‌ها حالت بهتری‌ می‌‌دهم، سری‌ که بالاست، تبسمی‌ از روی‌ اعتماد و اطمینان و نگاهی‌ مستقیم و خیره.» این تصویری‌ مطلوب از کسی‌ است که برای‌ خودش کسی‌ است.
پادکست: دنیا را طرفدار خود کنید

آیا این معرفی برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.