وبلاگ

میشه حافظه یک انسان رو به یه جسم دیگه منتقل کرد؟

توی فیلم سِلف‌لِس (selfless) که ی فیلم ژانر علمیه ، بِن کینگزلی (ben kingsley) هوشیاریش رو به بدن رایان رِینولدز (ryan Reynolds) انتقال داد تا همیشه زنده بمونه و طی فرآیندی به‌نام پوست‌اندازی، جاودانه شد. این معرکه‌ست که کسی بتونه با انتخاب یه بدن جوون‌تر، به اهداف و رویاهاش برسه. سعی کنه که یه ورزشکار حرفه‌ای بشه و یا مشکلات بزرگ دنیا رو حل کنه.

  • ولی آیا «پوست‌اندازی» واقعأ شدنیه؟
  • واقعأ می‌شه با این روش جاودانه شد؟

 

اول باید بفهمیم که خاطرات چگونه ذخیره میشوند ؟

مغز شما یک عضو ۱.۳ کیلویی با بافت چربی است که از ۸۳ میلیارد سلول مغزی به نام نورون تشکیل شده است. نورون ها با انتقال الکتریسته و مواد شیمیایی پیغام رد و بدل میکنند . بیشتر دانشمندانِ عصب‌پژوه عقیده دارند که خاطرات ما شبکه ای از نورون های مرتبط به هم هستند که باهم و در یک زمان برانگیخته می‌شوند.

هر بار که یک خاطره را به یاد می‌آوریم، همان شبکه از نورون ها باهم بر انگیخته می‌شوند. در حقیقت دانشمندان کشف کردند که میشود با تحریک کردن قسمتهای خاصی از مغز به وسیله الکتریسته باعث شویم که شخص خاطره به خصوصی را به یاد آورد . مثلا بوی نان تست شده …

پس برای به یاد آوردن یک خاطره میشود نورون های خاصی که با فکر کردن به آن خاطره فعال میشوند را پیدا کرد. و همان‌طور که حدس می‌زنید دانشمندان قبلا این کار را انجام داده اند … میتوانیم با استفاده از کامپیوتر، الگوهای نورون‌هایی که با عکس ها و یا صحنه های واقعی برانگیخته میشوند را باهم تطبیق دهیم و تا حدی افکار دیگران را بخوانیم.

دانشمندان زیادی عقیده دارند که بالاخره یک روزی می‌شود یک نقشه از تمام اعصاب مغز و ارتباط بین آن‌ها تهیه کرد. اسم این نقشه connectome است. هم ایالات متحده و هم اتحادیه اروپا تحقیقات بزرگ و خاصی را برای رسیدن به این هدف مشخص شروع کرده اند. دقیقا مثل فیلم selfless.

احتمالا انجام این کار ده ها سال زمان میبرد، ولی وقتی که انجام شود، دانشمندان می‌توانند یک مدل کامپیوتری از connectome بسازند. یک جور مغز مجازی که میتواند به کمک سیناپس‌های ساختگی، سیگنال‌هایی را به نورون‌ها بفرستد.

 

پس حالا که دانلود خاطرات ممکن شد، آیا می‌شود آن‌ها را آپلود هم کرد ؟!

به لطف فرآیندی به اسم optogenetics این امر هم شدنی است. این کار با تزریق DNA خاصی به نورون ها انجام و منجر به تولید پروتئین حساس و نورونی روی سطح آن‌ها میشود. وقتی به مغز نور تابیده شود، پروتئین تحریک میشود و فقط نورون‌های تزریقی را فعال میکند. با این روش دانشمندان می‌توانند به طور تصنعی دسته‌ای از نورون‌ها که مربوط به خاطره خاصی می‌شوند را فعال کرد.

همه این ها ممکن است خیلی ترسناک به نظر بیاید و فکرکنید که همچین سناریویی مثل فیلم selfless خیلی طول میکشد تا اتفاق بیفتد، ولی چند دلیل هست که خیالتان را راحت میکند. مغز ما به طور باور نکردنی ای پیچیده است. آن‌قدر پیچیدگی دارد که نمیشود به این سادگی ها مثل آن را ساخت.

تعداد اعصاب مغز، هزار برابر تعداد ستاره های کهکشان راه شیری است. مهم تر از آن مغز شما پی در پی درحال تغییر وضع دادن ، ساختن ارتباطات جدید و منقضی کردن ارتباط های قدیمی است. مغز، بازتاب شخصیت شما در این مکان و زمان خاص است و به اندازه عمرشما برای ساخته شدنش زمان لازم است.

یک کپی از ذهن فقط یک بدل ساختگی است و به محض اینکه افکار، خاطرات و تجربیات جدید به آن اضافه شود، به شخص دیگری تبدیل میشود که این یک جورهایی به ما کمک میکند تا بفهمیم که چقدر منحصربه فرد هستیم.

ولی چه کسی میداند که با پیشرفت تکنولوژی درآینده چه پیش می‌آید؟! شاید فیلم selfless زودتر از این ها اتفاق بیفتد … نظر شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

منبع: ucan

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link