وبلاگ

پادکست: انتشار شادی (قسمت دوم)

پادکست: انتشار شادی (قسمت دوم)

انتشار افکار انگیزه‌بخش راهی برای آماده‌سازی تیم برای همکاری اثربخش است. همکاری می‌تواند سخت و پر چالش باشد. هر عضو تیم رویکرد متفاوتی به کار دارد که می‌تواند خیلی از اوقات منجر به تعارض و ناهماهنگی در وظایف جمعی شود. برخی اعضا بسیار باانگیزه هستند و برخی دیگر اولویت‌های مهم‌تری در زندگی دارند. برخی منظم هستند و برخی دیگر بی‌نظم. با آماده کردن تیم برای همکاری بهتر می‌توانید، بیشترین استفاده از نقاط قوت موجود را داشته باشید. اینجاست که قدرت کلمات مثبت آشکار می‌شود.

محققان دانشگاه استنفورد امکانات آماده‌سازی را با یک آزمون زبان که درواقع اثر آزمون زبان نبود، نشان دادند. به نیمی از شرکت‌کنندگان قبل از انجام آزمون کلماتی بامعنای منفی مثل بی‌ادب یا بی‌تحمل نشان دادند. نیمه دیگر کلمات مثبت، مثل محترمانه و آرام را دیده بودند.

رفتار گروه اول درست به‌اندازه همان لغات منفی ناخوشایند بود. این گروه ۵۰ درصد بیشتر از گروه دیگر در طول تحقیق مزاحم محقق می‌شدند یا حرف او را قطع می‌کردند. گروه دوم رفتاری گرم و صمیمانه و بسیار محترمانه داشتند. چراکه واژه‌های مثبت آن‌ها را هدایت و آماده کرده بود.

مطالعه دیگری هم قدرت آماده‌سازی مثبت را بر افراد نشان داد. از شرکت‌کنندگان خواسته شد قبل از آزمون به ویژگی‌های تیپیک یک استاد باهوش فکر کنند. از گروه دیگر خواسته شد به یک ولگرد فکر کنند. جالب بود که گروه اول نسبت به گروه دوم نمره بالاتری در آزمون به دست آورد. اخبار بد اجتناب‌ناپذیرند؛ اما به اشتراک گذاشتن آن‌ها به روش درست وضعیت را بهتر می‌کند. اتفاقات بد می‌توانند برای همه، همه‌وقت و همه‌جا بیفتد و زمانی که اتفاق بدی می‌افتد، بهترین کار صحبت کردن درباره آن است. به یاد داشته باشید این به معنی انتشار افکار منفی نیست. راه‌هایی برای به اشتراک گذاشتن مشکلات با دیگران وجود دارد که می‌توانند موقعیت را بهتر کنند نه بدتر.

 

 ۴ مورد را فراموش نکنید:

سرمایه اجتماعی، بستر یا زمینه، شفقت و تعهد.

  1. سرمایه اجتماعی: یعنی راه‌های فیزیکی ارتباط برقرار کردن با افراد. زبان بدن و تماس چشمی کمک می‌کنند افراد حس کنند، شنیده و فهمیده می‌شوند.
  2. زمینه یا بستر: یعنی صحبت کردن در مورد موقعیت‌های واقعی به شکل درست و صادقانه و نه پنهان شدن پشت انتزاعات. باید داستان کامل پشت مشکل خود را تعریف کنید تا طرف مقابل چالش‌هایی که با آن‌ها مواجهید بهتر درک کند.
  3. شفقت: یکی از مهم‌ترین اجزای این قسمت است. قبل ازنظر دادن در مورد یک موقعیت از خود بپرسید آیا واقعاً به حرف‌های دوستم گوش دادم؟ اگر نمی‌فهمید چرا مشکل طرف مقابل خیلی جدی است، سؤالات بیشتری بپرسید تا بتوانید خود را جای او بگذارید.
  4. تعهد: و در آخر تعهد برای برقراری ارتباط حیاتی است.

با نشان دادن تمایل خود به کمک، همدلی و پیوند واقعی می‌سازید نه صرفاً تبادل نظرات و توصیه‌های از پیش آماده. دفعه بعد که می‌خواهید خبر بدی بدهید یا شنونده خبر بدی باشید، این چهار مورد را در ذهن داشته باشید. به‌این‌ترتیب روحیه خوش‌بین و راه‌حل محور را در خود حفظ می‌کنید.

 

اما اگر فردی بیش‌ازحد منفی باشد، چه؟

اگر مشخص شد که حرف زدن مشکلی را حل نمی‌کند، از استراحت استراتژیک استفاده کنید.
از فرد منفی دور شوید. سر فرصت روی مشکل فکر کنید و دفعه بعد نکات و نظرات خود را به او اعلام کنید. می‌توانید برای صحبت مجدد، فرد مثبت اندیش دیگری را هم همراه خود ببرید. با این کار تعادل بحث را به سمت خوش‌بینی می‌برید و محیط بهتری برای گوش دادن و توصیه کردن ایجاد می‌کنید.

 

توصیه عملی:

از خاطرات لحظه‌ای کمک بگیرید. فرض کنید می‌خواهید در کسب‌وکار موفق شوید. کلمه کسب‌وکار را بنویسید و در موردش فکر کنید. ببینید کدام خاطرات در ذهن بازیابی می‌شوند؟ شاید چیزهایی مثل سخت‌کوشی، مالیات، همکاری یا چیزهای دیگر به ذهنتان برسند. کار کردن با خاطرات لحظه‌ای، هم کمک می‌کند اهداف دقیق‌تری تعیین کنید و هم مفروضات ناخودآگاه و نقاط قوت و ضعف مربوط به یک موضوع مشخص را برایتان روشن می‌کند. نظر شما چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «هدف من از زندگی چیست؟» را نیز مطالعه کنید و نظرات خودتان را با ما و همراهان هَدَفِ‌مَن در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link