ابر کارآفرین وارد می‌شود!

اَبَر کارآفرین وارد می‌شود!

امتاز

سام والتون، پسری که در سال ۱۹۱۸ و در خانواده‌ای نه‌چندان ثروتمند در ایالت اوکلاهاما آمریکا به دنیا آمد و در عرض چند دهه، بسیاری از استانداردهای فروش که ما امروزه از آن‌ها استفاده می کنیم را به وجود آورد. او موسس بزرگ‌ترین خرده‌فروشی جهان یعنی والمارت است. او با ساختن این امپراطوری عظیم نام خود را در تاریخ معاصر ثبت کرده است.

ابر کارآفرین وارد می‌شود!
 همه‌ی ما یک رئیس داریم که آن مشتری است. او در هرلحظه با خرید کردن یا نکردن خود می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا دوست دارد ما را اخراج کند یا خیر؟ 

شاید شنیدن چنین جمله‌ای از زبان بسیاری از فروشندگان، تا قبل از اینکه اَبَر فروشگاه‌های «والمارت» شکل بگیرند، موضوعی خنده‌دار بود. اما این والتون بود که با طرح‌های عجیب و استانداردهای جسورانه اش، به همه نشان داد که از این به بعد باید دیدشان را نسبت به مشتری عوض کنند. طرح‌هایی که بعد از چند دهه، او را به درآمد مولتی میلیاردی رساندند و آن‌چنان کسب‌وکارش را توسعه دادند که مجموع کارمندان شرکت او در سرتاسر جهان به رقم نجومی ۱.۸ میلیون نفر رسید.

حتما بخوانید:
پادکست: کار آفرینی از سرابی تلخ تا واقعیتی شیرین بخش دوم

امروزه می‌توان ادعا کرد که کمتر کسی در جهان وجود دارد که افکار سام والتون اثری در زندگی او نگذاشته باشد. فکر می‌کنید شما از این قاعده مستثنی هستید؟

پس لطف کنید و این دفعه که برای خرید به یک فروشگاه بزرگ تشریف می‌برید، به‌جای اینکه قیمت تمامی کالاهایی را که خریده‌اید در انتهای کارتان حساب کنید، بارها و بارها کیف پولتان را دربیاورید و قیمت کالاهای هر بخش را به مسئول همان قسمت بپردازید؛ مثلاً قیمت کالاهای لبنی را به مسئول بخش لبنیات، قیمت کالاهای غذایی را به مسئول بخش کالاهای غذایی و قیمت کالاهای شوینده و بهداشتی را به مسئول همان بخش پرداخت کنید. خنده‌دار است نه؟ اما جالب است بدانید که تا قبل از اینکه سام والتون برای اولین بار ایده وجود «صندوق پرداخت» را در فروشگاه‌های خود به اجرا بگذارد، میلیون‌ها نفر مجبور بودند برای هر بار خرید کردن، چنین روال آزاردهنده‌ای را طی کنند.

walmart

کودکی و جوانی

در ۲۹ مارس ۱۹۱۸، سام والتون (Sam Walton) در اوکلاهاما به دنیا آمد. کودکی‌های والتون نکته چندان خواندنی ندارد؛ جز اینکه ظاهراً او استعداد ورزشی خیره‌کننده‌ای داشته و در رشته‌هایی مانند فوتبال آمریکایی و بسکتبال به همراه تیم مدرسه موفق به کسب عناوین مختلف شده است. نکته دیگری که شاید جالب باشد، این است که او از همان ابتدا نیز از انجام فعالیت‌های تجاری مختلف اِبایی نداشته است. بطوریکه در حین تحصیل بیش از ۴,۰۰۰ دلار از فروش روزنامه درآمد کسب کرد و در چند سال بعد نیز مدتی به‌عنوان پیشخدمت رستوران مشغول به کار بوده است.

والتون که از همان ایام جوانی متوجه علاقه خود به کسب‌وکار بود، در رشته اقتصاد مشغول به تحصیل شد. چند روز بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، وی برای کارآموزی به شرکت جی. سی. پنی رفت. شروع جنگ جهانی دوم زندگی او را مانند دیگران تحت تأثیر قرارداد. وی مدتی به‌عنوان سرباز در جنگ شرکت کرد، اما به علت ناراحتی قلبی از خدمت در ارتش کناره گرفت. وی به‌جای جنگیدن، به کار در کارخانه تولسای اوکلاهاما مشغول شد. در همین زمان بود که با «هلن رابسون» همسر آینده خود آشنا شد و ازدواج کرد. هلن از خانواده‌ای نسبتاً ثروتمند بود، خانواده‌ای که تأثیری اساسی در زندگی آینده سام والتون گذاشت.

حتما بخوانید:
چگونه مجموعه و کارمندان خود را سازماندهی و مدیریت کنیم؟

ارزان‌تر از همه‌جا!

اگر بگوییم که والتون، بسیاری از اصول طلایی خود را که موفقیتش را مرهون آن‌ها است، پیش از آغاز موفقیت خیره‌کننده‌اش و در چند سال ابتدایی پس از جنگ ابداع کرد، حرف گزافی نزده‌ایم. جنگ که تمام شد، سام با کمک پدرزن خود، وامی ۲۰,۰۰۰ دلاری دریافت کرد و با اجاره‌ی مغازه‌ای نسبتاً بزرگ، کسب‌وکار خود را شروع کرد.

اصول طلایی سام، در همان روزهای اول یکی پس از دیگری خلق می‌شد و هرکدام، سود او را بیشتر می‌کرد:

«فروشگاه من باید زودتر از فروشگاه‌های دیگر باز باشد و دیرتر از آن‌ها بسته شود.»

«فروشگاه من باید همواره تمیز باشد و نور کافی داشته باشد.»

«قیمت‌ها در فروشگاه من، باید نسبت به فروشگاه‌های دیگر ارزان‌تر باشد.» و…


اصول طلایی سام والتون

بعد از چند سال کار در مغازه، صاحب مغازه به دلیل مسائل شخصی حاضر به ادامه همکاری با والتون نشد و با پرداختن ۵۰,۰۰۰ دلار به او، همکاری‌اش را با وی قطع کرد. این اتفاق باعث شد والتون با پولی که به دست آورده بود، فروشگاه خود را تأسیس کند؛ فروشگاهی که در سال‌های نه‌چندان دور، صاحب صدها شعبه شد.

  والتون از همان ابتدا مخالف کاغذبازی و از طرفداران سرسخت حمایت از مشتری بود. 

والتون از همان ابتدای مدیریت فروشگاه، سیاست‌های خاص خود را شروع کرد و رفتارهای او نویدبخش آینده‌ای روشن برای کسب‌وکارش بود. او اعتقاد داشت که قفسه‌های فروشگاه باید مملو از انواع اجناس موردنیاز باشد.

اَبَر کارآفرین  وارد می‌شود !

سام والتون خیلی زود راهش را پیدا کرد: « هرروز ارزان‌تر از دیروز»

تخفیف‌های مکرر و شکست‌هایی که او در قیمت کالا ایجاد می‌کرد، باعث شد تا روزبه‌روز به تعداد مشتریانش افزوده شود. او در آن سال‌ها دست به ابتکاری عجیب زد. ابتکاری که مانند بسیاری از خلاقیت‌های او، امروزه به امری متداول تبدیل شده است.

سام والتون

او به مدیر یکی از فروشگاه‌های اوکلاهاما یعنی ویلارد واکر پیشنهاد داد به ازای دریافت درصد مشخصی از سود فروش، فروشگاهش را برایش اداره کند. ابتکاری که خیلی زود جواب داد و یکی دیگر از اصول والتون یعنی تشویق به سرمایه‌گذاری در محل اشتغال را بنا کرد.

او به کارمندانش این امکان را می‌داد که تا سقف هزار دلار در فروشگاهی که در آن کار می‌کنند سرمایه‌گذاری نمایند. به‌این‌ترتیب بسیاری از فروشندگان که این سرمایه‌گذاری را انجام می‌دادند، با تمام توان تلاش می‌کردند تا فروش بیشتری را برای فروشگاه رقم بزنند.

حتما بخوانید:
FashionValet | از وبلاگ‌نویسی تا بنیان‌گذاری فروشگاه مد و لباس اسلامی

بعد از مدتی وی شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت (Walmart) را تأسیس کرد. فروشگاهی که امروزه به‌عنوان بزرگ‌ترین خرده‌فروشی در جهان شناخته می‌شود و میلیون‌ها مشتری از کشورهای مختلف جهان دارد. برندی که توانسته برای حدود دو میلیون نفر اشتغال‌زایی کند و نام والتون را به‌عنوان یک اَبَرکارآفرین برای همیشه در تاریخ حک کند.

سام والتون با تأسیس والمارت، فرهنگ خرید کردن آمریکایی‌ها و پس‌ازآن بسیاری نقاط جهان را تغییر داد. استراتژی‌ها و رفتارهای اولیه‌ او که روی مناطق دورافتاده و روستایی تمرکز داشت، باعث شد که بزرگان این صنعت در ابتدا توجهی جدی به شرکت او نداشته باشند. شرکت‌هایی همچون کی‌مارت، سیرز و وول‌ورث زمانی متوجه این جوان روستایی شدند که دیگر کسب‌وکارشان به‌طور کامل به حاشیه رفته بود.

موفقیت‌های والتون به‌سادگی به دست نیامد. پرورش یافتن در خانواده‌ای تقریباً فقیر و زندگی در شرایط ناپایدار اقتصادی، او را در سال‌های نوجوانی با بازار کار آشنا کرد. فعالیت در بازار کار، ارزش کار سخت را به سام آموخت و همین آموزه‌ها، پایه‌گذار فرهنگ والمارت در سال‌های بعدی شدند. شرکتی که او در سال ۱۹۶۹ تأسیس کرد، امروز با حدود ۱۱,۷۰۰ فروشگاه در ۲۸ کشور جهان مشغول به کار است.

زندگی شخصی و مرگ

سام والتون و همسرش هلن، چهار فرزند داشتند که همگی سهمی از فروشگاه‌های والمارت به ارث بردند. ساموئل رابسون والتون یکی از پسران این خانواده بود که به مدت ۲۳ سال به‌عنوان مدیر مجموعه فروشگاه‌های والمارت مشغول به فعالیت بود. آلیس والتون نیز تنها دختر سم والتون است که در حال حاضر با ثروتی حدود ۴۲ میلیارد دلار، ثروتمندترین زن جهان است.

فعالیت‌‌های بشردوستانه و عضویت در هیئت‌امنای خیریه‌های متعدد، از عادات خانواده‌ی والتون بود. این زوج بنیاد خیریه‌ی والمارت را در سال ۱۹۷۹ تأسیس کردند.

سام والتون در سن ۷۴ سالگی براثر سرطان استخوان از دنیا رفت. خبر درگذشت او به تمام ۱۹۶۰ فروشگاه والمارت در آن سال مخابره شد. در آن زمان، این شرکت ۳۸۰ هزار کارمند داشت و فروش سالانه‌ی آن‌ها به حدود ۵۰ میلیارد دلار می‌رسید.

دانشگاه آرکانزاس، به احترام این کارآفرین اسطوره‌ای، دانشکده‌ی کسب‌وکار خود را سام ام. والتون نام نهاده است.

والتون در سال ۱۹۹۸ در لیست ۱۰۰ نفره‌ی مجله‌ی تایمز شامل افراد تأثیرگذار قرن بیستم قرار گرفت.

والتون در خلال سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۸ از طرف نشریه‌ فوربز به‌عنوان ثروتمندترین فرد آمریکا شناخته می‌شد.

نکته‌ی مهم در مورد زندگی سم والتون اینکه او خرده‌فروشی را اختراع نکرد؛ همان‌طور که هنری فورد اتومبیل را اختراع نکرد. اما خط تولید فورد، صنعت آمریکا را متحول کرد و سیاست‌های فروش والتون نیز انقلابی در اقتصاد خدماتی آمریکا به پا کرد. به‌بیان‌دیگر، والتون نه‌تنها فرهنگ خرید را در آمریکا تغییر داد بلکه فلسفه‌ی تأسیس کسب‌وکارهای خرده‌فروشی و همچنین هرم قدرت و تأثیرگذاری را نیز در آن‌ها متحول کرد. 

این برند متشکل از شبکه فروشی است که بر مبنای اصول جادویی والتون، کار می‌کند. شاید به‌عنوان حُسن ختام بد نباشد به اصل شگفت‌انگیز «خورشید دارد غروب می‌کند!» اشاره‌کنیم.

بر مبنای این اصل، کارمندان والمارت موظف‌اند با صرف انرژی زیاد، درخواست‌های مشتریان را در همان روزی که آن درخواست را از فروشگاه می‌کنند، پاسخ دهند؛ زیرا سام والتون تا زمان مرگ، اعتقاد داشت که «دنیا آن‌قدر شلوغ است که فردا دیگر زمانی برای پاسخ دادن به مشتریان امروز نیست.»

اصلی که نشان می‌دهد او به چه میزان برای مشتریانش احترام قائل بود و به چه دلیل «سام والتون کبیر شد»

 سام والتون تاجر، کارآفرین و مدیری بود که امروزه میلیون‌ها نفر شغل خود را مدیون او هستند. 

والتون

نقل‌قول‌های مشهور از سم والتون:

  • شما نمی‌توانید کاری را که یک‌بار موفق بوده است همیشه تکرار کنید. همه‌چیز در حال تغییر است و برای موفقیت باید در خط مقدم تغییر باشید.
  • تنها یک رئیس وجود دارد و آن‌هم مشتری است. او می‌تواند هرکسی در شرکت از فروشنده‌ی ساده تا مدیر را با خرید نکردن اخراج کند.
  • رهبران موفق از روندهای مرسوم خارج می‌شوند تا اعتمادبه‌نفس نیروهای خود را افزایش دهند. اعتمادبه‌نفس افراد را به انجام کارهای خارق‌العاده هدایت می‌کند.
  • هدف هر شرکت، ارائه‌ی خدمات مشتری به سبکی است که نه‌تنها عالی بلکه افسانه‌ای باشد.
  • هر چیزی که می‌توانید با شرکا و همکارانتان در میان بگذارید. وقتی افراد اطلاعات داشته باشند، اهمیت بیشتری به کار می‌دهند و درنهایت هیچ‌چیز مانع آن‌ها نخواهد بود.
  • موفقیت‌ها را جشن بگیرید و با شکست‌ها شوخی کنید. همیشه خوشحال باشید و انرژی مثبت منتقل کنید تا اطرافیان نیز باقدرت کار کنند.
  • رفتار مدیر با کارمندان، همان رفتاری است که کارمندان با مشتری‌ها خواهند داشت.
حتما بخوانید:
۱۰ توصیه برای اینکه در کارتان پیشرفت کنید

آیا این معرفی برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر سوال و یا نظری در همین زمینه دارید، می‌توانید در همین جا بنویسید...
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی