وبلاگ

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی

کتاب هنر شفاف اندیشیدن کتابی تاثیرگذار از رولف دوبلی است که به اشتباهاتی که در هنگام تصمیم‌گیری و فکر کردن با آن مواجه می‌شویم، می‌پردازد. این کتاب یکی از کتاب‌های خوب در حوزه‌ی رشد فردی است و خواندن این کتاب مفید را به شما معرفی می‌کنیم که در ادامه خلاصه‌ای از آن را می‌توانید بخوانید.

 

شما یک موجود غیرمنطقی هستید اما نگران نباشید. این یک بخش از انسان بودن است. هیچکس در برابر خطاهای شناختی، عادت‌های فکری ناخودآگاه که منجر به تصمیم‌گیری‌های غلط می‌شود، در امان نیست. خطاهای بسیار زیادی است که انسان در طول زندگی با آن مواجه می‌شود و دانستن این خطاها به شما کمک نمی‌کند تا به طور کامل از آن‌ها جلوگیری کنید اما به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند. در کتاب هنر شفاف اندیشیدن نویسنده به توضیح و بررسی برخی از این اشتباهات می‌پردازد. رولف دوبلی همچنین در مورد چگونگی هدایت کردن راه خود و شروع کردن یک تفکر واضح نیر در این کتاب صحبت می‌کند.

 

اشتباهاتی که رولف دوبلی در این کتاب به آن اشاره می‌کند

رولف دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن اشاره می‌کنید که هنر تفکر، واضح است. نویسنده بسیاری از تعصبات روانشناختی را متداول می‌داند و با مثال‌هایی خاص به آن‌ها می‌پردازد که بسیار سرگرم کننده و آموزنده است. در ادامه به سه اشتباه اساسی که در تصمیم‌گیری با ان مواجه می‌شویم و حس باهوش بودن را به ما می‌دهند، بررسی می‌کنیم.

 

شما فکر می‌کنید می‌توانید چیزهایی را تغییر دهید که هیچ کنترلی بر روی آن‌ها ندارید

توهم کنترل تعصبی است که توصیف می‌کند تا چه حد ما معتقدیم که نفوذ ما بر چیزهایی گسترش نی‌یابد که تغییر آن‌ها غیرممکن است. ما این کار را انجام می‌دهیم زیرا ایمان داریم که قدرت تغییر این کار را داریم و این به ما امید می‌دهد. اجازه ندهید که این امر شما را به پایین بکشد، زیرا زندگی شما ثابت نیست. شما می‌توانید جنبه‌های بسیار زیادی از زندگی خود را بهبود ببخشید. به آزمایش کردن چیزهای بی‌نتیجه‌ای که فکر می‌کنید توانایی کنترل و تغییر بر روی آن‌ها را دارید، بپردازید. دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن این نکته را با یک آزمایش نشان می‌دهد.

 

آزمایش توهم کنترل بر همه چیز

یک آزمایش ساده مشخص کرد تا چه حد، امید می‌تواند بر روی توهم کنترل ما تاثیرگذار باشد. در این آزمایش دو گروه از افراد را در دو اتاق مختلف قرار دادند. در هر اتاق صداهای بسیار زیادی ایجاد شد و تنها تفاوت این دو اتاق با یکدیگر این بود که در یکی از اتاق‌ها دکمه‌ی قرمز رنگی قرار گرفته بود که به معنی دکمه اضطراری و شرایط قرمز را داشت ولی در عمل کاری انجام نمی‌داد. افرادی که در اتاقشان این دکمه وجود نداشت، بسیار سریع در برابر سر و صداها تسلیم شدند و افرادی که دکمه‌ی قرمز در اتاقشان وجود داشت، بیشتر صبر کردند زیرا توهم این را داشتند که دکمه‌ی قرمز رنگ برای آن‌ها کاری انجام می‌دهد و سر و صدا متوقف می‌شود. این یعنی امید داشتن به یک توهم کنترلی اشتباه.

برای مبارزه با توهم کنترل خود، نسبت به پیش بینی‌های خود بسیار محتاط عمل کنید. به جای آنکه نگران باشید بر روی چیزهایی که نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، فقط بر روی چیزهایی که می‌دانید توانایی کنترل بر روی آن‌ها را دارید، تمرکز کنید. دوبلی در کتاب هنر شفاف اندیشیدن به طور صریح بیان می‌کند که:

ارزش دادن زیاد به دانش خود، بسیار معمول‌تر از دست کم گرفتن آن است.

برای تعیین ارزش چیزی از مقایسه کردن به جای در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی استفاده می‌کنید

رفتن به باشگاه به همراه یک دوست جذاب‌تر، یک ایده بسیار اشتباه است و باعث می‌شود جذابیت شما بسیار کمتر نسبت به آنچه در واقعیت هستید، نشان داده شود. صرف نظر از آنچه که فکر می‌کنیم، داوری مطلق به راحتی به دست ما نمی‌رسد. در عوض ما برای تصمیم‌گیری، به مقایسه کردن متکی می‌شویم. ما گزینه‌ای را انتخاب می‌کنیم که به جای بررسی جوانب و نکات مثبت، برای ما بهتر به نظر می‌رسد. به این اثر، اثر متضاد گفته می‌شود و بههمین دلیل است که تخفیف محصولات بسیار خوب عمل می‌کند. وقتی یک کالای ۱۰۰ دلاری به ۷۰ دلار تبدیل می‌شود، ما آن را بهتر از کالایی می‌دانیم که قیمت واقعی آن تنها ۷۰ دلار است و این تنها به دلیل مقایسه ما است.

 

به همین دلیل شرکت‌ها از ایده کمبود برای جذب مشتری استفاده می‌کنند. هنگامی که آن‌ها عباراتی مانند «فقط امروز» و یا «پیشنهاد محدود» استفاده می‌کنند، مغز ما از آن به عنوان یک فرصت استثنایی برداشت می‌کند و متوسل به خرید می‌شود. اگر می‌خواهید این تعصبات کمبود و مقایسه را از بین ببرید، روی ارزش اقلام و محصولات تمرکز کنید. هنگامی که شما یه تخفیف ۳۰درصدی و یا زمان‌گذاری برای خرید یک محصول را مشاهده کردید، فقط به این هزینه‌های و مزایای خرید کالا فکر کنید. در نسخه‌ی کامل کتاب هنر شفاف اندیشیدن، به طور کامل به بررسی می‌توانید این موضوع را درک کنید.

 

انتخاب‌های زیاد برای انتخاب، تصمیم گیری را سخت می‌کند

در یک آزمایشی، محققان به فروش ژله در یک فروشگاه پرداختند. برای این کار دو روز را مورد آزمایش قرار دادند و در روز اول به فروش ۲۰ نوع ژله از طعم‌های مختلف پرداختند و در روز دوم تنها به فروش ۶ نوع ژله از طعم‌های مختلف پرداختند. تعداد فروش ژله‌ها در روز دوم، ۱۰ برابر بیشتر از روز اول بود. دلیل این اتفاق تنها به بی‌حوصلگی ما در انتخاب یک محصول بر می‌گردد. به دلیل خستگی در تصمیم‌گیری، مغز ما به این اتفاق واکنش نشان می‌دهد. احتمال اینکه شما ۶ طعم ژله را انتخاب کنید و بردارید تا انتخاب ۲۵ طعم، بسیار بیشتر است.

 

پیام کتاب هنر شفاف اندیشیدن

پیامهای بسیار زیادی می‌توان با خواندن کتاب هنر شفاف اندیشیدن گرفت که مهمترین آن نکته‌ای است که در ادامه آن را بیان می‌کنیم: ما فکر می‌کنیم از آنچه که الان هستیم، بسیار بهتر هستیم و به طور خودکار به جستجوی اطلاعات می‌پردازیم که این کار باعث می‌شود عقاید ما تایید شوند. ما چیزهای عجیب غریب را ترجیح می‌دهیم و در بسیاری از کارهایمان به جای در نظر گرفتن ارزش، مقایسه انجام می‌دهیم. ما نمی‌دانیم چگونه از داوری مطلق استفاده کنیم و تصمیمات ما تحت تاثیر احساسات ما هستند و با روشی که افراد اطراف ما رفتار می‌کنند، هدایت می‌شوند.

 

بهترین ترجمه کتاب هنر شفاف اندیشیدن

نشر چشمه یکی از انتشارات بسیار فعال و پیشرو در ایران می‌باشد که کتاب‌های بسیار خوبی توسط این انتشارات به چاپ رسیده است. نشر چشمه بهترین ترجمه کتاب هنر شفاف اندیشیدن را منتشر کرده است که توسط عدل فردوسی پور ، بهزاد توکلی و علی شهروز ترجمه شده است. شما می‌توانید این کتاب را به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی این انتشارات خریداری کنید.

نظر شما درباره‌ی این کتاب چیست؟ آیا کتاب هنر شفاف اندیشیدن را خوانده‌اید؟ پیشنهاد می کنیم اگر به این حوزه علاقمند هستید، کتاب «تئوری انتخاب» را نیز مطالعه کنید. نظرات خودتان را در زیر همین پست برای ما و همراهان هَدَفِ‌مَن به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:

کتاب آموزش سیستم سازی کسب و کار

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به اینکه در شرکت حضور نداریم، در موارد ضروری به شماره  09353024533   پیام واتساپ بدهید.
close-link