معرفی کتاب: اثرمرکب

معرفی کتاب: اثر مرکب

امتاز

درآمد، زندگی و موفقیت خود را از نو بسازید.

 یاد بگیرید چگونه کنترل زندگی خود را به دست بگیرید، به اهداف خود برسید و از محدوده خود فراتر روید.

معرفی کتاب: اثرمرکب

 خیلی از ما هرروز صبح که بیدار می‌شویم به خود می‌گوییم: «امروز روز موعود است. از امروز می‌خواهم وزن کم کنم، ارتقا شغلی بگیرم و رویاهایم را تحقق بخشم» و روز بعد که بیدار شدیم می‌گوییم: «خب…شاید از هفته آینده».

 اما مشکل از اهداف ما یا خود ما یا حتی نگرشمان نیست. بلکه مشکل از رویکرد و روش ما است. 

چرا فکر می‌کنیم می‌توانیم یک روز صبح از خواب بیدار شویم، انگشت‌هایمان را در هوا بچرخانیم و همه‌چیز را تغییر دهیم؟ این نه‌فقط غیرممکن، بلکه خطرناک است!

 اثرمرکب روش دیگری پیشنهاد می‌دهد. تصمیم به تغییر بگیرید، برنامه‌ریزی کنید، عادات بد را به تدریج به عادات خوب تبدیل کنید و از محدودیت‌ها و مرزهای شخصی فراتر بروید.

 اثرمرکب که توسط ناشر مجله موفقیت نوشته شده، راهنمای عملی برای رسیدن به اهداف و کسب موفقیت ارائه می‌کند. بعد از خواندن این کتاب خواهید آموخت که:

  • تکنیک وزنه‌برداری آرتور شوارتزنگر، چه درسی در مورد موفقیت به ما می‌دهد؟
  • چگونه مثل مایکل فلپس یک حرکت یا تکانه (Momentum) قوی ایجاد کنید؟
  • چرا تلاش برای رسیدن به سریع‌ترین نتیجه ممکن، به سلامتی آسیب می‌زند؟
حتما بخوانید:
پادکست: امپراتوری کسب و کار در سه حرکت

نتایج فوری، کمتر از بهبود تدریجی انگیزه‌بخش هستند.

 پول فوری و پیشرفت سریع: همه ما این روزها به دنبال نتایج فوری هستیم. اما درواقع تغییرات بلندمدت هستند که اثرات مثبت ایجاد می‌کنند و انگیزه‌بخش‌اند.

 ما در عصر شتاب زندگی می‌کنیم که شعارش «الآن، الآن، همین الآن» است. فست فود می‌خوریم چون آشپزی وقت‌گیر است، رژیم‌های کوتاه می‌گیریم تا ظرف یک هفته ۹ کیلو وزن کم کنیم و اگر ظرف یک سال ترفیع شغلی نگیریم، ناامید می‌شویم.

 اما هرچه سریع‌تر به هدف برسیم، عواقب آن‌هم سنگین‌تر خواهد بود.

 انتظار نتایج فوری داشتن، رویکرد سالمی نیست. اگر ظرف هفت روز آن ۹ کیلو را کم نکنید، ممکن است دچار این توهم شوید که هرگز لایق زندگی بهتر نبوده‌اید.

 آنچه باید انجام دهید برداشتن گام‌های کوچک است چون اقدامات روزانه کوچک و مثبت رمز موفقیت بلندمدت هستند. 

 مثلاً اسکات به‌جای کم کردن ۹ کیلو در یک هفته،‌ ۱۲۵ کالری از رژیم روزانه‌اش کم کرد، در مسیر رفتن به سرکار به فایل‌های صوتی خودیاری (Self-improvement) گوش داد و هرروز کمی بیشتر پیاده‌روی کرد.

 نتیجه؟ ظرف ۳۱ ماه، ۱۵ کیلو وزن کم کرد، ترفیع شغلی و افزایش حقوق هم گرفت.

استفاده از اثر مرکب یعنی دانستن اینکه هر تصمیمی که می‌گیرید، سرنوشت شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای رسیدن به هدف باید پیوسته تلاش کنید و وقتی به هدف رسیدید، باید منضبط باشید تا وضعیت را حفظ کنید وگرنه سخت‌کوشی‌تان به‌جایی نمی‌رسد. رستوران‌های محبوبی وجود دارند که برای غذا خوردن در آن‌ها باید صف بایستید، اما بعد از مدتی موفقیتشان را بدیهی و مسلم فرض می‌کنند و دست از تلاش برمی‌دارند، به‌مرور منو و سرویس معمولی می‌شوند و بعد هم دیگرکسی به آنجا نمی‌رود.

 مهم این است که اگر نتایج فوری کسب نکردید، ناامید نشوید و به کسب نتایج خوب ادامه دهید.

 پس رموز موفقیت پایدار چه هستند؟


حتما بخوانید:
FashionValet | از وبلاگ‌نویسی تا بنیان‌گذاری فروشگاه مد و لباس اسلامی

اهداف زندگی را به عادات روزانه تبدیل کنید!

  شاید پذیرش این موضوع سخت باشد، اما آنچه مقصد و سرنوشت ما را می‌سازد، انتخاب‌های ما است و خود ما مسئول آنچه انجام می‌دهیم یا نمی‌دهیم هستیم. 

گاهی تصمیمات به‌ظاهر بی‌اهمیت هستند که جلوی موفقیتمان را می‌گیرند.

البته که هیچ‌کس نمی‌خواهد چاق باشد یا ورشکست شود اما این‌ها پیامدهای چندین تصمیم بد، اما کوچک، هستند. احتمالاً در این موقعیت قرارگرفته‌اید که بعد از خوردن یک بسته چیپس، احساس کنید که یک روز تلاش برای تغذیه سالم را هدر داده‌اید.

 پذیرش اینکه فقط خودتان مسئول اعمالتان هستید دشوار است. شاید فکر کنید بدشانسی آورده‌اید اما این فقط بهانه‌ای برای توجیه تصمیم‌های ضعیف است. همه ما نمی‌توانیم خوش‌شانس باشیم، برای «خوش‌شانس» بودن کافی است فرصت‌های خوب را شناسایی کنید.

 باید تصمیم‌های خود را به انگیزه‌های درست و اهداف روشن متصل کنید، چون وقتی اهداف تعریف‌شده داشته باشید، بهتر و مؤثرتر روی آن‌ها تمرکز می‌کنید. ذهنتان شروع به دیدن فرصت‌های پیش رو می‌کند و رسیدن به اهداف را آغاز می‌کنید.

قانون جذب را داشته باشید. فکر کردن در مورد چیزهای مثبت، چیزهای مثبت را به سمت شما می‌کشد.

اهداف شما چه هستند؟ چه چیز خوشحالتان می‌کند؟

 حوزه‌های مختلف زندگی شامل کسب‌وکار، سلامتی، معنویت، خانواده و سبک زندگی را در نظر بگیرید و تمام خصائص، رفتارها و ویژگی‌هایی که برای رسیدن به آن اهداف نیاز دارید، بنویسید. بعد سعی کنید آن‌ها را وارد زندگی روزمره کنید.

 این یعنی باید عادات قبلی را کنار بگذارید. عادات بد را لیست کنید تا بدانید کی و کجا به ضرر خود رفتار می‌کنید. مثلاً اگر باید بعد از غذا چیز شیرین بخورید، از میوه یا عسل استفاده کنید. ارتباط و نزدیکی به افرادی که اهداف مشابه شما دارند به‌علاوه صبوری زیاد هم بسیار کمک‌کننده هستند.

حتما بخوانید:
پادکست: چگونه مجموعه و کارمندان خود را سازماندهی و مدیریت کنیم؟

یک روتین مناسب برای خود داشته باشید تا آن جرقه یا تکانه روبه‌جلو ادامه پیدا کند

 تا اینجا دیدیم که گرفتن تصمیم‌های درست، اولین قدم به سمت موفقیت است. 

اما چطور باید این عادت را حفظ کرد؟ اگر یک رفتار سالم را برای مدت طولانی حفظ کنید، وارد ریتم طبیعی و پایدار می‌شوید. وقتی در مسیر درست قرار بگیرید و اصطلاحاً روی غلتک بیفتید؛ دیگر نمی‌شود جلوی‌تان را گرفت!

 یادتان باشد واقع‌بین باشید و سعی نکنید همه‌چیز را در مدت‌زمان کوتاهی انجام دهید. در عوض یک برنامه روزانه تهیه کنید که عادات جدید را برایتان ساده‌تر کند. فکر دو ساعت تمرین روزانه در باشگاه را کنار بگذارید؛ سه روز در هفته و هر بار یک ساعت ایده خیلی بهتری است. وقتی آن حرکت اولیه و آن تکانه مثبت را شروع کرده‌اید، مدت‌زمان انجام آن ورزش چندان مهم نیست، استمرار و ادامه دادن مهم است.

 از موقعیت‌هایی که شمار از مسیر هدف دور می‌کنند پرهیز کنید. مثلاً رسانه‌ها بدون اینکه متوجه شوید، اثر منفی روی انرژی‌تان می‌گذارند. پیام‌های بازرگانی، اخبار جنگ و غیره، نگرش و انتظاراتتان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بهتر نیست به‌جای اخبار به یک سی دی الهام‌بخش گوش کنید یا باکسی که دوستش دارید چت کنید؟

و در آخر، نسبت به محیط هشیار باشید. گاهی لازم است برای رسیدن به اهدافتان، محیط خود را عوض کنید. افراد هم می‌توانند به‌شدت مؤثر باشند.

پس دوستان حمایتگر را اطراف خود حفظ کنید تا حرکت بزرگی که شروع کرده‌اید، پایدار بماند.

موانع را بپذیرید تا روند موفقیت تسریع شود.

 در مسیر پیشرفت، با محدودیت‌های فردی زیادی روبه‌رو خواهید شد. سؤال اینجاست که آیا دست از تلاش برمی‌دارید یا به دل به دل دریا می‌زنید؟ دیوار نظم و عادت‌های شما نشان‌دهنده شکاف بین خود قدیمی و خود بهبودیافته‌تان است. پس وقتی به محدودیتی برخوردید با قاطعیت وارد مبارزه شوید تا نتایج سریع‌تر بگیرید و حس موفقیتتان چند برابر شود.

اصل تقلب آرنولد شوارتزنگر را برای تمرین وزنه‌برداری به یاد دارید؟ وقتی به حداکثر تعداد وزنه‌ای که باید بلند کنید رسیدید، به پشت تکیه دهید تا به گروه‌های ماهیچه‌ای دیگر دسترسی پیدا کنید و بتوانید از ماهیچه‌های در حال کار پشتیبانی کنید. این کار کمک می‌کند ۵ یا ۶ تکرار دیگر به ست خود اضافه کنید. به همین ترتیب، تلاش برای فراتر رفتن از محدودیت‌های شخصی شمارا قوی‌تر می‌کند.

 سناریویی را در نظر بگیرید که در آن ۵ پوند باهدف نهایی کاهش وزن خود فاصله‌دارید و به خاطر استرس کاری، درراه کم کردن آن به مانع برخورده‌اید. شما می‌دانید که چطور منضبط باشید، انتخاب‌های درست داشته باشید و بدون رفتارهای مخرب قدیم خود، در مسیر درست باقی بمانید. پس تصمیم بگیرید که با مشکل مبارزه کنید و آن مرز نامرئی محدودکننده را جابه‌جا کنید. با این کار نه‌فقط به هدف می‌رسید، بلکه قوی‌تر هم خواهید شد.

 کمی بیشتر به خود فشار آوردن، کمی بیشتر تلاش کردن و کمی بهتر آماده کردن خود، همیشه به نفع خودتان است. 

نویسنده کتاب درست به همین دلیل، زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد شرکت‌هایی می‌کند که قرار است بر ای‌شان سخنرانی کند. کار اضافه‌ای که انجام می‌دهد بیش از چیزی است که از او انتظار می‌رود و همین سخنرانی‌هایش را فوق‌العاده محبوب می‌کند.

پس اگر می‌خواهید از بقیه و از خود قبلی‌تان جلوتر باشید، باید مرزها را بشکنید و از محدودیت‌های فردی فراتر روید.
حتما بخوانید:
کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن | چیزهای کوچکی که می‌توانند زندگی‌ات را متحول کنند

پیام اصلی این کتاب

 کلید موفقیت این است که بدانید مسئول ایجاد عادات روزانه سالم، تمرین انضباط، فراتر رفتن از حاشیه امن و در یک‌کلام مسئول زندگی‌تان، خودتان هستید. رسیدن سریع به اهداف هم می‌تواند مضر باشد و هم اغلب اوقات غیرممکن است. اما پیشرفت تدریجی و صبوری، شمارا به‌جایی که می‌خواهید خواهد رساند.


توصیه عملی: ثابت کنید رئیس شما هستید.

برای اینکه به خود ثابت کنید رفتارها و تصمیم‌هایتان در کنترل شما هستند، به مدت ۳۰ روز سیگار نکشید یا هرروز یک وعده غذایی سالم بخورید. کسب این هدف شمارا متقاعد خواهد کرد که رئیس زندگی خود هستید.


چه کسانی باید این کتاب را بخوانند؟

  • هرکس که راه‌حل‌های سریع و موقت را امتحان کرده و به‌جایی نرسیده.
  • هرکس که می‌خواهد زندگی‌اش بهبود یابد و عادات روزانه‌اش را تغییر دهد.
  • هرکس که خواهان نتایج بزرگ و پایدار است.

حتما بخوانید:
پادکست: کار آفرینی از سرابی تلخ تا واقعیتی شیرین بخش دوم

آیا این معرفی برای شما مفید بود؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.

لوگو هدف من

شروع   همکاری‌با‌ما  راهنما   مجله   حریم خصوصی   شرایط استفاده   ارتباط   درباره

آدرس: تهران – اندیشه – خیابان توحید شمالی – برج اداری تجاری ارغوان – طبقه دوم اداری – واحد 158

شماره تماس: 02128421366

به پرداخت ملت  نماد اعتماد الکترونیک مجوز ساماندهی

«هَدَفِ‌مَن» یک نشان تجاری ثبت شده می‌باشد و تمامی حقوق این سایت برای هَدَفِ‌مَن محفوظ است.